SUSRET OBITELJI ZADARSKE NADBISKUPIJE U VRANI

Susret obitelji zadarske nadbiskupije, središnji nadbiskupijski animacijski događaj ususret Nacionalnom susretu hrvatskih katoličkih obitelji u Zagrebu s papom Benediktom XVI., održan je na blagdan sv. Matije u subotu 14. svibnja u drevnom svetištu sv. Nediljice u Vrani. Koncelebrirano misno slavlje u masliniku svetišta predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u zajedništvu s 50 svećenika, a u veličanstvenom molitvenom događaju sudjelovalo je približno 3000 vjernika. Nakon mise zelenu površinu od 10000 četvornih metara u sjeni stabala u agapeu je ispunilo predivno zajedništvo obitelji svih generacija i brojne djece. „Zajedništvo je zadatak i poslanje koje mogu i trebaju ostvarivati naše obitelji. Zajedništvo prve kršćanske zajednice nije bio neki njen hobi, nego bitno obilježje po kojem su se očitovali u svijetu. Kršćani su znali i vjerovali da Crkva nije proizvod povijesnog slučaja, nego izvorni Božji naum, Tijelo Kristovo, Božje zdanje komu je zaglavni kamen Krist“ rekao je mons. Puljić upitavši je li Krist u središtu obiteljskog života i ima li mjesta za molitvu u obiteljskom druženju. Istaknuo je značaj svetkovanja nedjelje, Dana Gospodnjeg za obitelj te činjenicu da je u obiteljskom otajstvu prisutan Bog. Supružnike je potaknuo na razmišljanje nizom pitanja kojima je propitao obiteljsku stvarnost: „Trudimo li se da se naše dvije životne povijesti slijevaju u jednu? Dopuštam li svom suprugu i supruzi da pod moj krov unese cijelu svoju prošlost i povijest? Može li u domu moje duše osjetiti sve moje radosti i tjeskobe, žalosti i nade koje me prate? Nastojim li pažljivo i brižno tkati naš zajednički tepih života, te svakim danom unositi u njega osnovnu i najvažniju potku – ljubav? Jer ljubav je temelj i nje nikada ne smije uzmanjkati. Imam li vremena za svoju djecu, muža i ženu? Pokazujem li snošljivost i razumijevanje za naše različitosti na fiziološkom, psihološkom i duhovnom području“. Nadbiskup je istaknuo da je Crkva veliko otajstvo prepoznatljiva kao zajedništvo. U obitelji se oko stola ostvaruje susret i komunikacija. „Nije bez razloga činjenica što se ustanova euharistije dogodila upravo kod stola na Posljednjoj večeri, a i svoje javno djelovanje Isus je počeo kod stola, na svadbi obitelji u Kani Galilejskoj. Zato Djela Apostolska govore o prvoj kršćanskoj zajednici rječnikom obitelji“ rekao je nadbiskup podsjetivši na misao bl. Ivana Pavla II. da je obitelj put Crkve i Crkva u malom. „Isus je htio Crkvu kao zajednicu stola i blagovanja, dobara i međusobne ljubavi. Stoga Luka izvješćuje kako su oni koji su prigrlili vjeru bili jedno srce i jedna duša te da nitko od njih nije zvao svojim ništa od onoga što je imao. Sve im je bilo zajedničko. To su vrijednosti koje bi trebale resiti svaku obitelj. A one su izrečene kroz četiri bitne odlike: zajedništvo nauka, molitve, lomljenja kruha i dobara. O njima bi valjalo češće razmišljati“ poručio je nadbiskup naglasivši da je obitelj zajedništvo osoba. Zato za takvo milosno stanje treba Boga moliti i zahvaljivati mu. Nadbiskup je poželio da obitelji budu intimna zajednica života i ljubavi, da raste obiteljsko zajedništvo, jer obitelj je prva životna stanica društva i glavna škola društvenih vrlina. Isus je dijelio brige i radosti ljudskog roda te je mons. Puljić zazvao blagoslov obiteljima da budu gorljivi u vjernosti i ljubavi i postojani u molitvi. Prigodne riječi uputili su i vranski župnik šimun Šindija i povjerenik za obiteljski pastoral don Emil Bilaver. Domaći župljani iz Vrane i dobročinitelji iz Kali pripremom hrane potrudili su se biti izvrsni domaćini u gostoprimstvu svih pridošlih koji su se nakon mise zadržali u druženju i blagovanju.

Pjevanje misnog slavlja animirao je Zbor Ivana Pavla II. s najvećim brojem članova Katedralnog zbora sv. Stošije pod vodstvom dirigenta Žana Morovića. U čitanjima i prinosu darova bile su zastupljene obitelji iz grada, otočnog i kotarskog dijela nadbiskupije. Misi je prethodio prigodni program kojeg je vodio bračni par Ljiljana i Mladen Klanac te mons. Ivan Mustać. Uz pjevanje zborova, misli Ivana Pavla II. i Benedikta XVI. o braku i obitelji, molila su se svjetlosna otajstva krunice na sljedeće nakane: milost prenošenja vjere, bračni život, obitelji suočene s teškoćama, predbračnu i bračnu čistoću te obitelji s duhovnim zvanjima.   Svjedočili su supružnici Lidija i Stelio Grus s djecom Martom i Dominikom, iz Djela Marijina – Fokolara te đakon Slavko Ivoš iz župe sv. Josipa u Zadru, uoči Nedjelje Dobrog Pastira. Članovi Marijine legije i Kursilja su predmolili meditativnu molitvu krunice nakon koje je izmoljena molitva Ivana Pavla II. za život i molitva hrvatskih biskupa koju su napisali povodom nacionalnog susreta obitelji. Sudjelovali su dječji župni zborovi iz Vrane i Pakoštana, zborovi zajednice Apostoli Krvi Kristove, Mladi s Belafuže, vokalni sastav ‘Magnificat’ HKUMST-a Zadar i Neokatekumenska zajednica. Jedna od misli u predprogramu pape Benedikta XVI. glasi: „Želja mi je Crkvi i društvu predložiti središnju ulogu obitelji utemeljene na braku. To je prema Božjem planu nezamjenjiva ustanova, čiju temeljnu vrijednost Crkva ne smije zaboraviti navješćivati i promicati kako bi ju se uvijek doživljavalo s osjećajem odgovornosti i radosti“.