MISA VEČERE GOSPODNJE

Na Veliki četvrtak 21. travnja u katedrali sv. Stošije u Zadru misu Večere Gospodnje predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić, kad je oprao noge dvanaestorici predstavnika gradskih župa. Nakon mise Sveto Otajstvo prenio je u ‘Božji grob’ u pokrajnoj lađi katedrale, gdje je puk ostao u molitvi i klanjanju, a Katedralni zbor sv. Stošije pod vodstvom Žana Morovića predvodio je jednosatni pučki napjev Gospina plača u kojem je sudjelovao i mons. Puljić. “Po kalvarijskoj žrtvi Isusa Krista sklopljen je novi savez između Boga i ljudi. To više nije savez kamenih ploča, već savez srdaca. Formula saveza je ‘Bit ću njihov Bog, a oni moj narod’” rekao je mons. Puljić, dodavši da je to obećanje vezano uz dolazak mesijanskog vremena. U Novom savezu po Kristovoj krvi čovječanstvo se povezuje s Bogom. “Euharistija kao nekrvna žrtva Novog Saveza prigoda je da posvijestimo svoje savezništvo s Bogom i doživimo blizinu koja se iz tog novog saveza rađa. Jer euharistija je novi savez u krvi Kristovoj” rekao je nadbiskup. Protumačio je kako su Židovi slavili Pashu koja je za njih imala višedimenzionalno značenje; bila je spomen čin i sjećanje na veliki spasenjski događaj oslobađanja njihovih otaca iz egipatskog ropstva. Slavljenjem Pashe i oni su se osjećali dionicima tog milosnog događaja. I Isus je jako želio blagovati Pashu sa svojim učenicima, te je kao kućedomaćin predvodio ceremonijal pashalne večere. “Isus je blagovao pashu po židovskom običaju, a umjesto pashalnih znakova janjeta i krvi, novi pashalni znakovi su tijelo i krv Kristova. Isus je novo pashalno janje. I preteča ga je tako najavio: “Evo jaganjca Božjeg koji oduzima grijehe svijeta” (Iv 1, 29). Isus je novo pashalno janje, a njegova posljednja večera je nova pasha svijeta” rekao je mons. Puljić, dodavši da dva događaja u dva dana, posljednja večera u četvrtak i žrtva na veliki petak, pokazuju Krista kao Jaganjca Božjeg koji je u trenutku dok su se klali pashalni janjci u hramu visio i umirao na križu za spasenje svijeta. Zato je Isus i anticipirao pashalnu večeru dan ranije. I sv. Pavao je u tom smislu napisao Korinćanima: “Žrtvovana je Pasha naša, Krist”. “Svaka sveta misa je nekrvna žrtva Novog saveza. Crkva je po Kristovom nalogu pozvana slaviti euharistiju jer euharistija izgrađuje Crkvu. I ona to čini sa sviješću da je misno slavlje središte kršćanskog života. To su i apostoli shvatili, pa su svaki dan hrlili u hram; tamo su lomili kruh te u radosti i prostodušnosti srca zajednički uzimali hranu, hvaleći Boga i uživajući naklonost naroda” rekao je nadbiskup zaključivši da zato i apostolske upute preporučuju vjernicima da se u dan Gospodnji zajedno saberu i slave euharistiju. Nadbiskup je poželio da častimo sveta otajstva Kristova tijela i krvi osjećajući pritom u sebi plod Isusovog otkupljenja.