USKRSNA AKCIJA CARITASA ZADARSKE NADBISKUPIJE

Uskrsna akcija Caritasa Zadarske nadbiskupije održana je u subotu 16. travnja na Narodnom trgu u Zadru. Prihodi od prodaje doniranih pogača i raznih prigodnih artikala namijenjeni su za pomoć u izgradnji u potresu srušene škole u Maipu u Čileu gdje djeluju dvije zadarske redovnice iz Družbe Kćeri Milosrđa. Svakom kupcu darovana je i velika maslinova grana ususret nedjelji Cvjetnice. „Niz godina Zadarska nadbiskupija organizira korizmenu akciju koja se provodi na nivou cijele nadbiskupije u svim župama i župnim caritasima. Caritas kao središnja karitativna ustanova svake se godine priključi toj akciji. Na trg dođemo sa štandom koji je ujedno promotivni, da ljudi vide letke, što radimo, čime se bavimo i gdje se mogu obratiti za pomoć ako su u nekoj potrebi. Prodajemo i radove iz naše likovne radionice tzv.  Antistigma programa osoba liječenih od psihoze“ rekao je ravnatelj zadarskog Caritasa don Ivica Jurišić. Polaznica te radionice koja je prodavala za štandom na Trgu je i Zorica. „To nas spašava. Radimo razne proizvode od sirove gline koja se izvalja pa se oblikuje željeni predmet. Šarena uskrsna jaja su unikatna, iz godine u godinu stvaramo nove ideje, s puno više ljubavi“ kaže Zorica. Prošle godine 16 polaznika te radionice sudjelovalo je i na međunarodnoj prezentaciji keramike. Vode ih profesori keramičari, slikari, a radovi tih osoba s kojima na raznim osnovama rade djelatnici caritasa otkrivaju ih kao umjetnike koji su razvili svoje skrivene talente. „Mislim da bi trebalo poštivati rad. To su noći i noći, dani i dani rada. Za napraviti jedan artikl potrebno je dva i pol mjeseca. To je i skup posao. Mi smo kao udruga sretni što djelujemo pri zadarskom caritasu koji nam je izašao ususret. U njihovom prostoru imamo peć gdje možemo ispeći glinu, imamo ideje, stvaramo nove koje oni uvažavaju, to je izvrsno. Ta aktivnost i susreti u život su nam donijeli radost i pokušavamo je prenijeti drugima. Počeli smo vjerovati u obitelj, ljude, vratili smo se sebi, prirodi i čovjeku“ rekla je Zorica. Djelatnicima i volonterima caritasa u prodaji se pridružio i zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Animirao je kupnju i sudjelovao u akciji, pohvalivši tu inicijativu caritasa koju prilozima za potrebne svake godine podrže brojni ljudi dobre volje. Nadbiskup smatra da u blagdanskom vremenu koje mnogi svečanije obilježe, postoje potrebni koji nemaju sredstava za provesti te dane na neki način drugačije od ostalih; u ovom slučaju, akcija ima širinu i za potrebnu braću u Čileu. Nadbiskup je istaknuo značaj nutarnjeg raspoloženja i stava duha da živi vrednote po uzoru na Isusa, koji je također bio izložen oskudici i teškoćama. Stoga je svima poželio razumijevanje i istinsku proslavu Kristove otkupiteljske žrtve koju preobražava milost uskrsnuća duha i tijela koje čeka sve koji Gospodina nasljeduju.