Dan redovnica zadarske nadbiskupije

11800“Žena je na osobit način biće žrtve koja ljubi: više, profinjenije, dublje. Vaš poziv je bogatstvo Crkve i neprestano je ‘da’ Crkvi u svakom vremenu. Blagoslov ste Božji i prinos gdje god radite”, poručio je zadarski nadbiskup Ivan Prenđa u propovijedi na misnom slavlju koje je predvodio na 29. Dan redovnica zadarske nadbiskupije u srijedu 17. lipnja u svetištu Majke Božje od Krasna. “Čovjeku je drago da njegovo dobro netko primijeti, to ga podiže, priznanje daje zraka da lakše dišemo, osjećamo da vrijedimo i da smo nešto dobro učinili Ali ako se to ne dogodi, ne budimo zabrinuti. Mnogi ljudi zaborave, neotesani su i ne znaju reći lijepu riječ. Ali u evanđelju imamo odgovor ‘Otac tvoj koji vidi, on će ti sve naplatiti’. On je onaj zadnji i to je važno. Premda, život je ljepši kad jedni druge podržavamo, hrabrimo, osjetimo povjerenje. To je melem na rane i to Gospodin razumije – i sam je tako činio”, rekao je zadarski nadbiskup istaknuvši da je uzvraćena pozornost redovnicama na duhovnom i materijalnom polju Božje djelo i izraz njegove ljubavi, kad ljude potiče da učine nešto za redovnice koje mnogo ulažu u Crkvu.

Nadbiskup Prenđa je rekao da je bit zvanja Božja ponuda osobi da pođe u njegovo sijanje i žetvu, daruje sebe, svoj um, plemenitost i osjećaje kojima u Crkvi daju puno dobra onima koje susreću. “U vječnim zavjetima zaigrale ste na jednu kartu – slobodu. Slobodno ste rekli Gospodinu ‘Evo me, sve ti dajem’. On vas je izabrao i potaknuo u vama odaziv. Zato se nemojte obeshrabriti kad ste u kušnjama i teško vam je jer vas drugi ne razumiju”, rekao je mons. Prenđa. Pozvao je redovnice na radosno i potpuno predanje Bogu istaknuvši da sve što Bog čini, čini zato da bi umnožio dobro u Crkvi. Naša djela obogaćuje darežljivošću i tada se to pretvara u hvalu Bogu. Ljudi zahvaljuju Bogu za redovnicu jer se žrtvuje, voli ljude, služi dobrotom. “Pa i kad se dogodi da se umorimo i pogodi nas nerazumijevanje, ispod tog luga nalazimo živu vatru Božjeg odabranja koje u nama neprestano plamti i živi. Neprilike su površina. Ispod toga stoji njegov poziv i naš odgovor u slobodi. Tome se uvijek vraćamo i zato se možemo duhovno obnoviti”, rekao je nadbiskup. Potaknuo je redovnice da zaručničkim stavom obnove vjernost Isusu po Mariji, Majci Crkve i zvanja jer je velika milost biti redovnica i izgrađivati Crkvu. Podržao je redovnice da budu ustrajne u svemu što čine jer Gospodin uzvraća stostruko. U Krasnom su redovnice susrele i ministrante s Raba i Novalje koji su pohodili svetište a župnik Krasna Nikola Komušanac sve je upoznao sa svetištem.