NOVA KNJIGA RAZMATRANJA BOŽJE RIJEČI DON MILIVOJA BOLOBANIĆA

„Hrabro samo! Ja sam! Ne bojte se!“ naziv je nove knjige don Milivoja Bolobanića, generalnog vikara Zadarske nadbiskupije u kojoj na 352 stranice u šest poglavlja sažeto i jezgrovito donosi razmatranja Božje riječi namijenjena vjernicima za Godinu A. Nakon knjige „Ovce moje slušaju glas moj“ to je druga knjiga predviđene trilogije za godine A, B i C koju don Milivoj želi objaviti u zahvalnosti Trojedinom Bogu, Majci Mariji i Crkvi za milost pedesetgodišnjeg svećeničkog služenja puku. Knjigu je don Milivoj zahvalno posvetio svojoj pokojnoj majci Štefici „koja je, dok sam još bio nejako dijete, žarko molila Gospodina da njen sin Milivoj postane svećenik“. Fra Bonaventura Duda u predgovoru knjige piše da se žarka duša dušebrižnika Bolobanića očituje u kratkim i srdačnim molitvama nakon propovijedi koje „očituju živahan duh, u kratkim potezima gotovo redovito ocrtavaju loše strane sadašnjeg društva, a onda u nekoliko crta sažimaju svetopisamsku pouku te nedjelje“. Smatrajući ih vrijednima, fra Bonaventura, koji i sam kao utjehu i ohrabrenje u životnim situacijama ponavlja Isusove riječi ‘Hrabro samo, ja sam, ne bojte se!’, poziva čitatelje da pođu i dođu Isusu usred svojih valova i oluja koje su doživjeli i apostoli, no Isus je pobjednik; liječi vjeru i daje mir. Tekstovi knjige nisu predviđeni za površno i brzo čitanje, nego kao razmatranje uz uvodni poticaj don Milivoja čitatelju da se sabere i otvori Božji prisutnosti, moli zagovor Marije i svetaca da napisane riječi primi i primijeni u životu; da u šutnji osluškuju Božju poruku nakon pročitanog biblijskog teksta te zahvali Gospodinu i s njim donese konkretne životne odluke. Propovijedi tumače nedjeljna evanđelja u crkvenim vremenima došašća, božićnog vremena, korizme, vazmenog trodnevlja, vazmenog vremena te vremena kroz godinu. „Svi bismo trebali ozbiljno razmišljati: na što Bog mene osobno poziva, kakvo mi djelo želi povjeriti? Zove nas, svakog poimence, svakom određuje njegov zadatak. Važno je prepoznati svoj dio u Kristovu poslanju i krenuti hrabro kamo nas On vodi. Tako ćemo drugima pokazati pravi put koji vodi u život, a u tome ćemo i mi naći svoju životnu sreću i smisao“ poručuje don Milivoj između ostalog u svojoj knjizi, potičući čitatelje da dopuste da ih obasja svjetlo Božje mudrosti pohranjene u riječi Svetog Pisma. Tekstovi su poticaj da se uz osobnu meditaciju vjernici bolje priprave za nedjeljnu i blagdansku misu. Don Milivoj je rođen 15. veljače 1937. g. na otoku Olibu, drevnoj glagoljaškoj župi koja je Zadarskoj nadbiskupiji dala 176 svećenika, među kojima i nadbiskupa Vinka Pulišića. Teologiju je diplomirao 1962. g. na KBF-u u Zagrebu. Bio je župnik u Privlaci, Zemuniku, Biogradu, svetištu sv. Šime u Zadru poslužujući i Crno. Voditelj je brojnih duhovnih obnova u domovini i svijetu i autor knjige ‘Kako prepoznati zamke Zloga’ koja je tiskana u sedmom, dopunjenom izdanju.