Blagoslov osnove škole u Arbanasima

11411Zadarski nadbiskup Ivan Prenđa blagoslovio je u petak 8. svibnja obnovljenu Osnovnu školu “Krune Krstića” u zadarskom predjelu Arbanasi, čiju je staru školsku zgradu nekad i sam pohađao. Ta je škola izgrađena 1960. g., pohađa je 555 učenika, a bila je toliko oronula da su neko vrijeme učenici imali nastavu u župnim dvoranama obližnje župne crkve Gospe Loretske u Arbanasima. Uz župnu crkvu i samostan školskih sestara franjevki ta škola čini trokut odgojno obrazovnog života u Arbanasima koji imaju dugu tradiciju školstva i Hrvatskoj su podarili mnoge istaknute ljude. U Arbanasima je u 19. st. bila preparandija, prva učiteljska škola na hrvatskom jeziku u Dalmaciji, iz koje su iznikli mnogi intelektualci od značaja za cijelu Hrvatsku. “Mnogi su polazili tu školu koja je dala puno vrijednih majstora, učitelja, svećenika. Trag koji su ostavili u hrvatskoj povijesti je za pohvalu i toga smo svi svjesni. Ulaganje u školstvo i znanje je najveće i najbolje ulaganje jer su ljudi ti koji vuku naprijed svoje mjesto, grad i državu”, rekao je prilikom otvaranja potpuno obnovljene i rekonstruirane školske zgrade ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta, dodavši da je ta škola u koju je Grad Zadar uložio 13 milijuna kuna i radi u jednoj smjeni dobitak za cjelokupno hrvatsko školstvo.
Arbanasi su tijekom povijesti bili rasadište duhovnog učiteljstva, redovnica i 50 svećenika. Prije blagoslova škole, učenika i nastavnika, mons. Prenđa je rekao: “Spomenuti su mnogi koji su prošli kroz tu školu, i ja sam među njima. Vezan sam za nju jer sam 7. i 8. razred završio u staroj arbanaškoj školi koja je sad preuređena u knjižnicu i čija je preteča ta nova školska zgrada. Radostan sam da sam u nizu tolikih koji su u toj školi imali svoje važne korake u životu. Tu sam potvrdio svoju želju i misao biti svećenik, poslije sam nastavio u Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji. Trudim se služiti svom narodu i drago mi je da mogu blagosloviti školu koja je dugo vremena čekala svoj blagoslov”. Nadbiskup je istaknuo da je smisao tog događaja kojem se svi raduju da čovjeka oplemeni i usmjeri prema Stvoritelju, da podari snage za život da može biti sol i svjetlo svijeta. Poželio je da svi koji dolaze u tu školu, tragajući za istinom, istinu i nađu; da Gospodin blagoslovi sve napore i oplemeni hrvatsku zemlju novim dobrim učiteljima, inženjerima, arhitektima, svećenicima, svima koje trebamo da bi se naš narod skladno razvijao. Naziv škole nosi ime Krune Krstića, autora prvog razlikovnog rječnika između hrvatskog i srpskog jezika (iz 1943. g.) i prve suvremene rasprave o naciji i nacionalizmu.