Gospa od Kaštela (Zdravlja)

Gospe “od Kaštela” (od Zdravlja). Na kraju ulice Jurja Bijankinija, usred parka koji je nastao na mjestu brisanog prostora kaštela. Sagrađena je godine 1528. kao čista rotonda na mjestu prastare kapelice. Godine 1703. produžena je naprijed jednobrodnim prostorom, a sa sjeverozapadne strane dodan je 1705. zvonik s krovom u obliku lukovice. Kupola crkve je kasnije povišena. U crkvi se čuvala iznad glavnog oltara slika Gospe od Kaštela (Zdravlja) iz 1447. koju je naslikao Blaž Zadranin. Slika je sada u SICU, a u crkvi je njezina vjerna kopija. U II. svjetskom ratu porušena je prednja dogradnja, dok je okruglo svetište, iza vrata od kovanog željeza s grbom nadbiskupa Vicka Zmajevića, ostalo sačuvano. Unutrašnjost svetišta ukrašena je oltarom sa svetohraništem u kasno baroknom stilu. Srušeni dograđeni dio obnovljen je 1990., te je crkva prema sačuvanim nacrtima opet dobila nekadašnji vanjski izgled.