FOTO: Izložba ‘Ora et Labora’ kod benediktinki Sv. Marije u Zadru

Tijekom adventskog duhovnog susreta „Maranatha, Dođi – Iščekivanje dolaska Gospodina našega Isusa Krista“ u petak 20. prosinca u crkvi sv. Marije u Zadru, upriličena je izložba ‘Ora et Labora’ u kapitularnoj dvorani benediktinskog samostana sv. Marije.

Na izložbi Ora et Labora izloženi su ručni radovi koludrica iz njihove radionice, vezovi na tekstilu i čipki, kao i razni motivi preslikani u emajlu i na pergameni, poput inicijala i prizora iz kodeksa u 13., 14. st. Fotografije na izložbi prikazuju uništenje benediktinskog samostana i samostanske crkve sv. Marije u Drugom svjetskom ratu, povratak benediktinki u svečanoj procesiji iz sjemeništa Zmajević u njihov klauzurni dom gdje su živjele 27 godina dok se samostan temeljno obnovio te imena koludrica koje su prešle iz sjemeništa u obnovljeni samostan sv. Marije 27. rujna 1970. g. U svečanosti povratka 1970. g., uz zadarskog nadbiskupa Marijana Oblaka bili su i svi hrvatski biskupi te kardinal Franjo Kuharić. Koludrice su prigodno obilježile 45. obljetnicu toga povratka 27. rujna 2015. g.

Foto: I. Grbić