ARS CELEBRANDI – INTERNETSKA STRANICA O LITURGIJI I CRKVENOJ GLAZBI

Ars celebrandi je naziv nove mrežne stranice Zadarske nadbiskupije posvećene liturgiji i crkvenoj glazbi na adresi  www.arscelebrandi.zadarskanadbiskupija.hr, a stranicu će se moći otvoriti i preko poveznice na službenoj internet stranici zadarske nadbiskupije www.zadarskanadbiskupija.hr. Sadržaj stranice čine liturgijski prilozi, promišljanja, dokumenti i notografija kojima se želi izaći ususret svima koji sudjeluju u bogoslužju. Ars celebrandi uređuje Žan Morović, ravnatelj i dirigent Katedralnog zbora sv. Stošije, u suradnji s Liturgijskim povjerenstvom zadarske nadbiskupije. Pod temom ‘Ex chatedra’ mogu se pročitati misli kardinala Josepha Ratzingera o novoj i staroj liturgiji (članak je objavljen u Hrvatskoj književnoj reviji “Marulić”, br. 1/2007.). Budući da crkvenu baštinu zadarske nadbiskupije velikim dijelom čini glagoljaštvo, pod temom ‘Glagolitica’ želi se održati i njegovati spomen na glagoljaško bogoslužje kao jedinstvenu pojavu u kulturi hrvatskog naroda i u Katoličkoj Crkvi uopće. O toj temi piše Livio Marijan, prof. filozofije i etnologije, suradnik HAZU-a u projektu ‘Glagoljaško pjevanje Zadarske nadbiskupije’, opisujući taj jedinstveni slučaj na Zapadu, da jedna mjesna Crkva rimskog obreda nije upotrebljavala latinski jezik, što je specifičnost glagoljaškog bogoslužja u hrvatskim biskupijama Jadrana. Podnaslovi su još Musica sacra, Propria Sanctorum, a kod promišljanja će se objavljivati promišljanja papa, zadarskih nadbiskupa te vrijedni prilozi svećenika i laika o liturgici i liturgiji. Na stranici se može preuzeti Božićni kantual, Proprij sv. Stošije, Prva večernja i Devetnica u čast sv. Stošije. Uz Proprij, u njemu se nalaze misna čitanja, molitva vjernika, predslovlje te svečani blagoslov. Urednik stranice Žan Morović poziva zainteresirane svećenike i crkvene glazbenike da stručnim prilozima sudjeluju u kreiranju sadržaja stranice te se tako svi pridruže zajedničkom ostvarenju gesla stranice ‘Svim srcem slavimo Boga’.

I.G.