GRADONAČELNIK POHODIO ZADARSKE BENEDIKTINKE

„Dobro formirana i odgojena benediktinka mora imati poštovanje prema gradskim ocima u sredini u kojoj služi, razvijati suradnički odnos i osjećaj za svoju biskupiju i grad“ rekla je opatica Anastazija Čizmin u petak 14. siječnja u svečanoj dvorani samostana benediktinki sv. Marije u Zadru na susretu sa zadarskim gradonačelnikom dr. Zvonimirom Vrančićem, koji tu najstariju hrvatsku redovničku zajednicu tradicionalno svake godine pohodi povodom proslave sv. Stošije čije ime opatica Anastazija nosi. Benediktinke su poželjele gradskim vlastima i suradnicima mudrost uma, spremnost volje i blagost srca, mir i uspjeh u radu. „Svaka benediktinka u sebi nosi povezanost s biskupijom i gradskim poglavarima. Benediktinke žive s ljudima svoga grada i mole za ljude na vlasti. Crpimo pouku od sv. Pavla koji govori da se mora moliti za crkvene i državne poglavare. Jer što su više podržani molitvom, bolje mogu djelovati, biti više odgovorni, širiti pozitivne vrednote u prilog životu, obitelji, kulturi. U našim starim zapisima vidi se da se oduvijek molilo za nositelje vlasti. To je sastavni dio našeg djelovanja“ rekla je opatica. Gradu i svima koji u njemu žive poželjele su napredak i blagostanje, uz Stošijin zagovor da obitelji budu kolijevka života, vjere i boljeg sutra. „To je naša čestitka, želja i odraz onoga što dnevno radimo za vas, grad, Hrvatsku i cijeli svijet“ rekla je opatica Čizmin koju je gradonačelnik darovao i radom Bogorodica na staklu J. Botterija. Dr. Vrančić je izrazio divljenje višestoljetnom djelovanju samostana i koludrica, čuvarica kulturne baštine, zahvalivši im na tome i na molitvama za grad i one koji ga vode. Koliko benediktinke u klauzuri ‘dišu’ s cijelom domovinskom Crkvom potvrđuje i poruka č. m. Anastazije „Ženite se, rađajte djecu i šaljite ih da služe Bogu”. „Hrvatska se sprema za doček pape i Nacionalni dan obitelji. I mi molimo za tu nakanu. Što ćemo bez obitelji…? Ako nema djece nema ni koludrica, biskupa, svećenika ni gradonačelnika“ rekla je opatica poželjevši da iz obitelji u njihov samostan pristigne i novopridošla kandidatica. Trenutno je u samostanu sv. Marije devetnaest benediktinki, a posljednja je ušla u samostan 1994. g. U veljači će doživotan zavjet položiti još jedna koludrica, no sestre bi voljele nove snage. „Velika obitelj u laikatu i samostanu puno znači, jer ako ne bude benediktinki, ne znam kuda ćemo krenuti“ izrazila je ljudsku brigu č. m. Anastazija. Susret u znaku pažnje spram duhovnog života grada, iskazivanja uzajamnog poštovanja i podrške, istaknuo je veliku ulogu samostana koji čuva dragocjenu hrvatsku materijalnu i nematerijalnu baštinu, a koludrice su izvele i prigodne gregorijanske korale.