ZADAR: HUMANITARNI KONCERT STUDENATA ZA PROGRAM RANE INTERVENCIJE KOD DJECE

Humanitarni koncert suvremene duhovne glazbe za pomoć Programu kabineta rane intervencije Caritasa Zadarske nadbiskupije održan je u petak 1. ožujka u crkvi sv. Dimitrija u Zadru. Susret su organizirali Verbum vitae, Vokalno-instrumentalni sastav studenata Teološko – katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru i Caritas Zadarske nadbiskupije.

Poznate duhovne pjesme izveli su Verbum vitae – VIS studenata Teološko-katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru, Zbor mladih Presveto Srce Isusovo s Voštarnice u Zadru, Zbor mladih Sv. Ante iz župe Benkovac i Molitvena zajednica Duha Svetoga iz Makarske. Na kraju jednoipolsatnog koncerta svi izvođači zajedno izveli su pjesmu Naš Bog je velik.

Na koncertu je prikupljeno 4513 kn. U događaju su sudjelovali i podršku dolaskom izrazili dr. don Zdenko Dundović, pročelnik Teološko-katehetskog odjela i dr. Dijana Vican, rektorica Sveučilišta u Zadru. Izrazivši oduševljenje doživljenim, Vican je rekla da je ugodno iznenađena kvalitetom nastupa, talentima i darovitošću sudionika te im je zahvalila u ime članova Uprave Sveučilišta u Zadru. Istaknula je da će i dalje imati podršku Sveučilišta.

Kroz program je vodio Hrvoje Njavro, studentski predstavnik Teološko-katehetskog odjela. Osobitu podršku prisutnih dobili su izvođači iz Makarske koji su, s obzirom na kilometarsku udaljenost do Zadra, požrtvovno došli doprinijeti tom humanitarnom djelu u večernjim satima. Njihova članica kao studentica pjeva ujedno i u zadarskom VIS-u Verbum Vitae pa ih je pozvala da dođu, što su rado prihvatili.

Molitvena zajednica Duha Svetoga iz Makarske osnovana je prošle godine, pjevaju na misama u župi i u molitvenoj zajednici. Inače podržavaju i Udrugu sv. Vinka Paulskog u Makarskoj. Nekada pjevaju i na ulici u Makarskoj pa im ljudi ostavljaju novac kojega proslijede toj udruzi. Ističu da „uvijek ima dobrih ljudi, glavno da su srca otvorena. Kada vi otvorite svoje srce i ljudi otvore svoje“.

Sudionicima je zahvalila i Lucija Božajić Golem, voditeljica Kabineta za ranu intervenciju pri zadarskom Caritasu koji djeluje više od pet godina. Trenutno je u tretmanu više od 180 djece, a na listi čekanja trenutno je 27 djece koja čekaju tretman. Rade svakog radnog dana od 8,00 do 20,00 sati s djecom od rođenja do četvrte godine života. Dijete jednom tjedno s roditeljem dođe u kabinet, kada rade na poticanju vještina potrebnih djetetu za svakodnevne aktivnosti.

Taj multidisciplinarni edukacijsko rehabilitacijsko-logopedski rad s djecom s razvojnim odstupanjima provode četiri djelatnika, logoped, psiholog i edukacijski rehabilitator. U tretmanu sudjeluju i roditelji i ta je usluga Kabineta za njih besplatna.  U dosadašnji rad Kabineta uključeno je oko 500 obitelji i stalno se javljaju nove. Kabinet je za tri mjeseca unaprijed popunjen s prijavama obitelji koje traže pomoć.

„Osim tretmana i savjetovanja, trebali bismo raditi i druge aktivnosti: promicanje rane intervnecije u javnosti, održavanje radionica za braću i sestre naših korisnika, podrška obitelji u patronažama, radionice i grupe podrške za roditelje, neovisno o djeci. Trebalo bi proširiti i na takvu djelatnost i radimo na tome. Ljudi su sve više svjesni potrebe rane intervencije“ rekla je Golem, istaknuvši da su najčešće teškoće jezično govorne i loša pažnja djece. Tome je dosta doprinijela i pretjerana upotreba ekrana.

„Na listi čekanja su djeca od 2 godine starosti. Dok dođu na red, prođe nekoliko mjeseci. Zato ih uzmemo u savjetovanje i terapiju barem jedanput mjesečno, dok ne počne redoviti rad s njima, često odemo i u patronažu. Brinemo da djeca imaju dobru tranziciju, kad završe kod nas kažemo im gdje dalje da se upute“ rekla je Golem.

Surađuju s dječjim vrtićem Latica za djecu s posebnim potrebama i s Općom bolnicom Zadar. „Predivno mi je kad vidim pomak kod djeteta za koje sam mislila da će biti teško nešto postići. Ostvarujemo odlične rezultate, to je veliko zadovoljstvo i ohrabrenje za daljnji rad“ poručila je Golem i zahvalila organizatorima koncerta i izvođačima na podršci.

Foto: I. Grbić