ŽIVE JASLICE U CRNOM

Župljani župe sv. Nikole biskupa u Crnom uprizorili su u nedjelju 2. siječnja žive jaslice na lokaciji kod bunara u svom mjestu Crno. Uz štićenike iz zajednice Cenacolo u Jankolovici, to su jedine žive jaslice u Zadarskoj nadbiskupiji koje pod vodstvom župnika don Srećka Petrova razne generacije župljana, uz KUD Crno, uprizoruju već sedmu godinu. Temeljem biblijskih tekstova osmoškolci i srednjoškolci odjeveni u nošnju nalik autentičnoj iz vremena Isusova rođenja u osam prizora uprizorili su situacije navještaja anđela Gabrijela Mariji, njen susret s Elizabetom, razgovor s Josipom, dolazak u svratište i rođenje Isusa, pohod mudraca. U Crnom još uvijek ima obitelji koje imaju domaće životinje pa su za žive jaslice dali svoje krave i magarce. Priprema jaslica animira i u zajedništvo poveže cijelo mjesto, a župljani su s radošću i velikim zadovoljstvom prihvatili sudjelovanje svoje djece kojima je to osobiti izazov i ponos jer imaju priliku glumiti biblijske likove i situacije. Za svoj trud, intenzivna vježbanja i nastup budu nagrađeni i jednodnevnim odlaskom na snijeg. Svi pridošli u prizoru živih jaslica sudjelovali su i pjevanjem božićnih pjesama koje su obogatile govorne dijelove te božićne svečanosti, a sudionike je pohodom podržao i pozdravio i zadarski nadbiskup Želimir Puljić.