BENKOVAC: PROSLAVA 150 GODINA UTEMELJENJA DRUŽBE KĆERI BOŽJE LJUBAVI ZA ZADARSKU NADBISKUPIJU

Družba Kćeri Božje ljubavi koja djeluje i u Zadarskoj nadbiskupiji proslavila je u četvrtak 22. studenoga svoju veliku obljetnicu, 150. godišnjicu osnutka te Družbe svečanim misnim slavljem koje je u župnoj crkvi Rođenja BDM u Benkovcu predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Bio je to i spomen na stoljetno postojanje njihove Provincije Božje providnosti.

Družba je za Zadarsku nadbiskupiju proslavila svoje obljetnice u Benkovcu jer je tu bila njihova prva redovnička zajednica u Zadarskoj nadbiskupiji u kojoj djeluju skoro 80 godina. U Benkovac su sestre došle 1940./41. g. Na misi su se okupile redovnice iz tri samostanske zajednice Družbe djelatne u nadbiskupiji: iz samostana Božje providnosti iz Benkovca, Sv. Mihovila Arkanđela iz sv. Filip i Jakova i Bezgrešnog začeća BDM iz Zadra. U Zadarskoj nadbiskupiji djeluje devet redovnica Kćeri Božje ljubavi, a u misi su suslavili i župnici iz te tri župe u kojima sestre djeluju.

U zahvalnosti Bogu za sve što čine, u propovijedi je mons. Puljić rekao da je utemeljiteljica Družbe Majka Franziska Lechner bila srdačna i neposredna u ophođenju, pristupačna i razgovorljiva. „Od najranijih dana gajila je posebnu ljubav prema raspetom Gospodinu. Željela je biti sol zemlje i svjetlo svijeta pa je nasljedovala raspetu ljubav i htjela je učiniti vidljivom vršeći djela ljubavi prema ljudima“ rekao je nadbiskup, istaknuvši misli s. Franziscke koje je smatrala svojim životnim programom: „Nijedno jutro bez srdačne molitve. Nijedan posao bez dobre nakane. Nijedno veselje bez zahvalnog pogleda prema Bogu.

Nijedna zabava u kojoj se nećeš sjetiti da je Bog posvuda prisutan. Nijedna bol bez Bogu odane strpljivosti. Nijedna pretrpljena uvreda bez praštanja. Nijedna učinjena pogreška bez kajanja. Nijedno dobro djelo bez poniznosti. Nijedna zapažena pogreška bez blagog suda. Ne susresti nijednog jadnika siromaha, a da mu ne udijeliš milostinju. Ne mimoići nijednog patnika a da ga ne utješiš. Nijednu večer ne zaspati bez posebnog ispitivanja savjesti“.

Nadbiskup Puljić poželio je da se u ustrajnosti i vjernosti Kristu „ne umaramo stvarati bolje sutra i činiti samo dobro. Primjer službenice Božje Franziske neka nas nadahne da živimo radosno i osmišljeno, započinjući svako jutro molitvom, vršeći svoje dnevne poslove s dobrom nakanom te trajno budemo zahvalni Bogu od kojega dolazi svaki dar“.

Prigodnu riječ zahvale na kraju mise uputila je s. Gordana Igrec, provincijalna poglavarica Družbe Kćeri Božje ljubavi. Iz Zagreba su na proslavu u Benkovac došle i s. Ivana Margarin, provincijalna tajnica i s. Milka Srša, provincijalna ekonoma. Svakom tom proslavom po regionalnim središtima sestre žele okupiti svoje suradnike svećenike, laike i sve s kojima surađuju u različitim djelatnostima u župama i školama.

„U raznovrsnosti staleža i poslanja želimo u zahvalnom zajedništvu podati hvalu i slavu Gospodinu za veliku milost slavljenja jubileja, za život i djelo naše utemeljiteljice Majke Franziske Lechner. Slavimo 150 godina Družbe, to je 150 godina avanture ljubavi koju Gospodin ispisuje u životima Kćeri Božje ljubavi, a po nama u svijetu i u životima svih koje susrećemo, s kojima živimo i radimo.

Neka i dalje u nama odzvanjaju poticaji Majke Franziske: ‘Činite dobro, darujte radost, usrećujte i vodite u nebo’“ potaknula je provincijalka Igrec istaknuvši da Kćeri Božje ljubavi i danas svjedoče ljepotu poslanja i pripadnosti Družbi čineći Božju ljubav vidljivom.

‘Činiti Božju ljubav vidljivom’ bila je vodilja djelovanja Majke Franziske koja je 1868. g. utemeljila Družbu u Beču u želji da siromašnim djevojkama i kućnim pomoćnicama pruži dom, odgoj i obrazovanje, da u njima razvija svijest o dostojanstvu koje imaju kao ljubljene kćeri nebeskog Oca. Družba danas ima 985 članica a prisutna je u 19 država na četiri kontinenta.

Redovnice te Družbe iz cijeloga svijeta proslavile su 150. obljetnicu djelovanja na ovogodišnju svetkovinu Srca Isusova u Beču, a na razini Provincije sestre tu obljetnicu slave u regionalnim središtima Provincije Božje providnosti koja je brojčano i teritorijalno najveća u Družbi.

U Hrvatskoj djeluje 150 redovnica, a cijela Provincija ima 250 sestara i obuhvaća šest zemalja. To su Švicarska, Njemačka, Hrvatska, BiH, Albanija i Kosovo. U Švicarskoj su dvije albanske katoličke misije, sestre iz Albanije koje djeluju za Albance koji su došli s Kosova i iz Albanije u Švicarsku; u Njemačkoj je jedna zajednica, u BiH sedam zajednica, u Albaniji pet i na Kosovu tri zajednice.

Po osnutku u Beču, Družba se širila na području Austro-Ugarske, a u prvih 25 godina svoga postojanja imali su preko 600 sestara u 30 samostana. God. 1882. prve kćeri Božje ljubavi došle su u Sarajevo,  utemeljiteljica je došla tamo na poziv tadašnjeg biskupa Josipa Stadlera. U Sarajevu su sestre djelovale do 1918. g. Po završetku Prvog svjetskog rata i raspadu Austro-ugarske nastale su prve provincije, pa je 1919. g. osnovana i Jugoslavenska provincija.

Majka Franziska bila je odgojno-obrazovna i socijalno-karitativno osvještena te je otvarala zavode za siromašne djevojke, osposobljavala ih je za kućne pomoćnice i pripremala za život, tražila im je posao. „Sve za Boga, znači posvećenost redovnica Bogu, ‘Sve za siromahe’ i ljude u potrebi, bilo je njeno moto. Rekla je ‘Prihvatite svaku priliku da pomognete bližnjemu. I ‘Sve za Družbu’, zajednički život. Dimenzija redovničkog života je zajedništvo koje je snaga svjedočenja“ rekla je provincijalka Igrec.

Podsjetila je i na sve pokojne sestre Družbe, zahvalila što su „izgorjele na oltaru ljubavi“,  osobito istaknuvši njihove najsvetije likove bl. Drinske mučenice „koje molimo da nas zagovaraju u vjernosti našim životnim opredjeljenjima, pa i pod cijenu križa i muke“.

Sestre su nadbiskupu Puljiću darovale štolu koje su izradile u svojoj zagrebačkoj radionici crkvenog ruha, a nadbiskup je uzvratio da je njegov prvi dar koji je primio kao dubrovački biskup mitra koju mu je darovala redovnica iz Kćeri Božje ljubavi te je još uvijek ima.

Župljani iz tri župe gdje sestre u Zadarskoj nadbiskupiji djeluju u zahvalnosti za njihovo služenje, uz zahvalne govore darovale su sestre s prigodnim poklonima.

 

Jedan je župljanin uime župe sv. Filipa i Jakova zahvalio za sve sestre Družbe, osobito za one koje su bile u toj službi: s. Branimira koja je i sada s njima i „daje najbolje od sebe“, s. Ranka ostavila je neizbrisivi trag u župi, s. Jozefina „bila je kao druga majka“ i danas ih se sjeti u raznim prigodama.

„Svaka od vas je na svoj neponovljivi način učinila našu župu boljom. Hvala za vašu strpljivost, suosjećanje, požrtvovnost i brigu koju ste poklanjali našim župljanima“ rekao je župljanin iz sv. Filipa i Jakova uručivši provincijalki Igrec darove i KUD-a sv. Roko kojeg su također podržale sestre i Općine sv. Filip i Jakov.

U ime župe Benkovac, sestrama je darovana slika stare župne crkve u Benkovcu srušene u Domovinskom ratu. U njoj su sestre molile i radile od 1941. g. do 1991. g. Točno 50 godina, jednu trećinu postojanja njihove Družbe. Benkovačka župljanka Branka sestrama je poželjela Božji blagoslov i dar novih zvanja. Provincijalka Igrec zahvalila je za lijepi suživot župljana i sestara u nadbiskupiji i podršku koju im iskazuju.

Budući da je taj dan bio i blagdan sv. Cecilije, na to su slavlje došli i župni zborovi s Puntamike i iz Filip Jakova koje te sestre vode te su pjevali zajedno s benkovačkim župnim zborom. Na početku mise nadbiskup Puljić blagoslovio je orgulje u benkovačkoj župnoj crkvi.

Ines Grbić

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: I. Grbić