BOŽIĆNI SUSRET ZADARSKOG NADBISKUPA S DJELATNICIMA I KORISNICIMA ZADARSKOG CARITASA

U božićnom pohodu caritasu zadarske nadbiskupije u utorak 21. prosinca, nadbiskup Želimir Puljić susreo je korisnike i djelatnike zadarskog Caritasa predvođene ravnateljem don Ivicom Jurišićem. Zadarski caritas raznim službama pomaže više od 1500 obitelji, a prošle godine za razne kategorije potrebnih izdvojio je oko 3,5 milijuna kuna. Nedavno je suradnjom caritasa i OTP banke donesena odluka o stipendiranju 27 studenata iz obitelji u potrebi. Djelatnici caritasa su sastavili pravilnik po kojem kriteriju obitelji mogu ostvariti pravo na stipendiju; Zadrani koji studiraju u Zadru mjesečno primaju 500,00 kn, a Zadrani koji studiraju izvan Zadra mjesečno dobivaju 1000 kn. U 17 godina djelovanja, uz skupne programe, zadarski caritas ostvario je 40 000 savjetovanja s pojedincima u potrebi. Mons. Puljić je izrazio priznanje toj činjenici, jer, rekao je, individualni pristup je iscrpljujući, ali nezamjenjiv. Nezamjenjiva je i uloga caritasa koji potrebama ljudi odgovara gdje ne može država, istaknuto je na susretu nadbiskupa s djelatnicima koji sudjeluju i na susretima s nadležnima iz socijalne skrbi iz državnih tijela. U tim se prigodama razmatra kako državna tijela osiguraju obiteljsku pravnu zaštitu, a caritasu se povjeri psihosocijalni pristup u tretmanu potrebnih. Zadarski caritas počeo je novi projekt za čiju su realizaciju aplicirali i program za odobrenje sredstva iz EU; to je suradnja s crkvenim pokretom Ivan XXIII. čije je sjedište u Riminiju, a imaju četiri kuće kod Splita. Brinu o ljudima u problemu s prostitucijom, beskućnicima, ovisnicima. Zadarski caritas im je omogućio da kod njih pripremaju mladiće i djevojke za komunu u kojoj može biti i onaj  tko uzima lijekove. Imaju i susrete po župama gdje govore o svom radu i svjedoče. Svaki utorak dolaze u zadarski caritas gdje od 10,00 do 14,00 sati može doći svatko tko je zainteresiran i želi biti u pripremi za ulazak u tu komunu ili se informirati. Zadarski caritas će posredovati i razmjenu ozbiljnih mladih ljudi, studenata iz zadarske nadbiskupije s caritasom iz biskupije Carpi pokraj Bologne. Taj caritas okuplja mlade volontere koji su u Zadru boravili i ovo ljeto i sad žele ostvariti dodatnu suradnju s caritasom u razmjeni studenata. Novost u caritasu je i suradnja caritasovih djelatnika s Framom. Mjesečno im u župi na zadarskoj Relji održe radionice o temi prijateljstvo, komunikacija, odnosi u obitelji, potrebe mladih, usmjerene na koheziju njih kao grupe, da porastu i doprinesu u župi ali i na cijelom području nadbiskupije kao zajednica mladih. U suradnji s Povjerenstvom za obitelj caritas je uključen i u održavanje radionica ‘Mozaik obiteljskih prava’ za bračne parove. Bračni odnos je u krizi, iz te krize proizlazi kriza obitelji; zato treba učvrstiti bračni odnos. Mladen Klanac iz caritasovog Obiteljskog savjetovališta izrazio je zadovoljstvo nakon održane prve radionice u kojoj su sudjelovali bračni parovi iz raznih župa, jako je dobra povratna reakcija. Djeca iz caritasove Dnevne škole pred nadbiskupom su izvela prigodan recital. Školu je prošlih godina pohodilo 350 djece; djeci u školi pomažu stručni ljudi, rješavaju zadaće i primaju pomoć u predmetima s kojima imaju teškoće te uspješno završe daljnje školovanje. „Djeca se osjećaju tu kod kuće i znaju se radovati uz sve poteškoće koje imaju. Čestitam svima koji rade s njima“ rekao je mons. Puljić, u zajedništvu s volonterima koji rade s djecom i djecom kojima je uručio darove. Nadbiskup je pohodio i udrugu ‘Svjetlo’ za osobe s teškoćama u razvoju kojima je Caritas u svojoj zgradi dao prostoriju za djelovanje i plaća režije. Mons. Puljić je izrazio zadovoljstvo da može biti u blizini ljudi u potrebi istaknuvši kako je značajno usporedo hoditi s bližnjim, podržati ga materijalno, ali i rječju i dobrom gestom. Roditelje poginulih branitelja je ohrabrio na daljnja druženja i okupljanja, istaknuvši da je važno da u sastajanju ne gube nadu. Usmjerio ih je i prema Mariji da njoj kao Majci upućuju molitve. „Nitko vam ne može nadokanditi gubitak djeteta. Ali kršćani su narod nade. Razumijem da je vaša bol velika; jedino vam Bog može biti prava utjeha“ rekao je mons. Puljić roditeljima koji su podsjetili na svoje prošlogodišnje susrete s nadbiskupom Ivanom Prenđom; on je svakoga od njih i osobno poznavao. Roditelji su rekli da su im susreti s mons. Prenđom uvijek bili trenuci utjehe, ohrabrenja, podizanja i zadovoljstva. Nadbiskup Puljić je pohodio i Prenoćište u kojem su svojevremeno spavali i Englez i Korejanac. Ljubo, korisnik Prenoćišta, podsjetio je na riječ apostola Pavla da sve može u Kristu koji daje snagu. Ljubo je rekao da u prenoćištu vlada zajedništvo, a nadbiskup je izrazio zadovoljstvo njihovim poznavanjem Svetog Pisma i čestitao im na posvjedočenoj katehezi. Mons. Puljić je sve ohrabrio navještenom proročkom porukom od toga dana: Neka vam ne klonu ruke: „Kad se čovjek nađe u raznim teškoćama, zaista nam je potrebna Božja snaga i pomoć da nam ne klonu ruke“.