ĐAKONSKO REĐENJE U ZADARSKOJ NADBISKUPIJI

Ljubav bez koristoljublja, uzdarje bez pridržaja te dar služenja i poslušnosti bez uvjetovanja – na molitvu za takvo predanje đakona pozvao je zadarski nadbiskup Želimir Puljić na svetkovinu Krista Kralja u nedjelju 21. studenog, kad je za vrijeme euharistijskog slavlja koje je predvodio u katedrali sv. Stošije u Zadru za đakone zaredio akolite zadarske nadbiskupije: Rolanda Jelića iz župe Benkovac, Darka Marušića (Stanovi Zadar), Slavka Ivoša (Kali) i Tomislava Planinića (Opuzen). „Dar je Božje Providnosti što su bogoslovi snagom Duha Svetoga svjesno, slobodno i odlučno izrekli svoj: ‘Evo me!’ Duh Sveti je milosno počelo i nevidljiva snaga koja Crkvu vodi dvije tisuće godina. Tajna đakonskog ređenja odvija se njegovom snagom“ rekao je mons. Puljić dodavši da ređenje uvodi u otajstvo Božjeg plana s ljudima. Opisao je geste u činu ređenja: poziv i odgovor, predavanje duhovnih ovlasti, molitva Crkve i obećanja sa strane kandidata. „Poziv dolazi s Božje strane, on je dar neba i nezaslužena milost. Poziv je osobna stvar pojedinca i ne može se dogoditi po delegaciji. Tvoj sam, Gospodine, cijelim svojim bićem. I kad radim i kad spavam; i kad hodam i kad se molim. Nema privatnog i javnog ili povremenog služenja“ rekao je mons. Puljić istaknuvši da u predanju duhovnih ovlasti kod ređenja kandidat postaje prijenosnik božanskog djelovanja i službeni molitelj u ime Crkve. „Zato on nije više privatna osoba. On je u službi. Crkva se služi njegovim ustima kako bi odala hvalu Bogu. Njegovo je ređenje dar zajednici vjernika, Crkvi i svijetu“ istaknuo je nadbiskup. Zazvao je blagoslov i puku kojem će đakoni služiti u pastoralu. Na svetkovinu Krista Kralja nadbiskup je podsjetio da su u kršćanskoj tradiciji kraljevi bili krunjeni vjerskim obredom pa je blagoslovom krune bila blagoslovljena njihova služba za opće dobro naroda. „Kraljevska se vlast obavljala sa sviješću odgovornosti pred Bogom, a kraljevi su trebali biti pravedni zaštitnici ugroženih. Isticalo se kako će i oni Bogu polagati račun o tome kako su upravljali povjerenim kraljevstvom“ rekao je mons. Puljić. Poželio je đakonima ponizno vršenje službe u usklađenosti njihovog života s primjerom Krista, da Duh Sveti do kraja izvede započeto na njihovom krštenju. Potaknuo je na zahvalnost Kristu, kralju i središtu srdaca, što po svetom Redu i drugim sakramentima pojedince čini dionicima svoje božanske naravi. U slavlju su sudjelovali i mons. Nikola Uravić, rektor Bogoslovije u Rijeci, vicerektor Božidar Mrakovčić, duhovnik na riječkoj bogosloviji Alejandro Castillo, župnici iz župa odakle ređenici potječu, kolege bogoslovi ređenika, rodbina i prijatelji. U ime đakona, Roland Jelić je zahvalio svima koji su ih pratili na putu života i zvanja, između ostalog i blagopokojnom nadbiskupu Ivanu Prenđi koji ih je uveo među svećeničke kandidate.