BLAGDAN SV. JERONIMA I POLAGANJE DOŽIVOTNIH ZAVJETA DVOJICE BRAĆE

Franjevačka provincija sv. Jeronima sa sjedištem u Zadru, prva zajednica osnovana na hrvatskom tlu prije 800 godina, u četvrtak 30. rujna svečano je proslavila svog naslovnika i zaštitnika. Misno slavlje u zajedništvu brojnih svećenika u crkvi sv. Frane u Zadru predvodio je provincijal o. Josip Sopta. Za vrijeme mise doživotne zavjete ulaska u red Male braće svečano su položili fra Nikica Devčić i fra Gabrijel Škibola. To je prvo polaganje zavjeta u toj Provinciji nakon sedam godina, nakon što je to 2003. g. učinio Zadranin fra Leopold Mičić. Braća Nikica i Gabrijel pohađaju petu godinu KBF-a u Zagrebu, a položili su zavjete poslušnosti, siromaštva i čistoće, obećavši živjeti Evanđelje po uzoru na sv. Franu. Fra Nikica (37) je iz župe Uznesenja BDM u Zadru a nakon zvanja i prakse liječnika krenuo je na put redovništva. Za to je dodatan poticaj osjetio u lipnju 2003. za pohoda pape Ivana Pavla II. Zadru. Fra Gabrijel (26) je iz Grba u župi Nin, teta mu je benediktinka a stric svećenik. Hoće li zajednica imati snage sačuvati evanđeoski optimizam ne postiže se zdvajanjem i brigom, kao ni sve drugo u životu, upozorio je o. Sopta, dodavši da franjevci mogu ponuditi nadu koja proizlazi iz križa. „Ne smijemo klonuti. Prepustimo Bogu ljudske planove, uzdajmo se u dobrog Oca“ poručio je provincijal, pozivajući subraću da žive Božju poniznost očitovanu u Isusu. Odgajani su u toj zajednici godinama i svoj život predaju Bogu, Crkvi i franjevačkoj zajednici. Poželio im je kreposti odvažnosti, postojanosti, odlučnosti i jasnoće te da budu ono kako će ih Duh Božji voditi. Iza imena sv. Jeronima krije se naš hrvatski identitet, upotreba glagoljice, istaknuo je o. Sopta dodavši da su se hrvatski narod i franjevci odabirom Jeronima za zaštitnika identificirali s dugom tradicijom štovanja tog crkvenog oca, naučitelja i autoriteta svog vremena. Izuzetan je Jeronimov značaj u prevođenju Biblije na latinski jezik. Brojni naši otoci imaju crkve posvećene njemu, a prihvaćanje kršćanstva značilo je i prihvaćanje tog sveca iz 14./15. st. Provincija sv. Jeronima obuhvaća zajednicu samostana uglavnom uz obalu, od Istre do Kotora. Imaju 21 kuću; 10 kuća je izvan Hrvatske, od čega su četiri u Argentini, tri u Kotoru, dvije u Njemačkoj i jedna u Južnoj Africi. Djeluje 59 svećenika, šest bogoslova, jedan aspirant, dva novaka i jedan kandidat. U svečanom slavlju mladu subraću sudjelovanjem su ohrabrili i čestitali im i brojni bogoslovi Hercegovačke provincije.