ZADAR: VJERONAUČNA OLIMPIJADA ZADARSKE NADBISKUPIJE

Vjeronaučna olimpijada za osnovne i srednje škole u Zadarskoj županiji održana je u četvrtak 2. ožujka u OŠ Bartola Kašića u Zadru. Među osmoškolcima, prvo mjesto osvojila je ekipa OŠ Braća Ribar Posedarje s 81,75 bodova pod vodstvom vjeroučiteljice Berte Perice. Na srednjoškolskom natjecanju, prvo mjesto osvojila je ekipa Gimnazija Jurja Barakovića Zadar sa 73,5 boda, pod vodstvom vjeroučitelja Slobodana Šarića. U natjecanju osmoškolaca sudjelovalo je devet škola (45 vjeroučenika), a srednjoškolaca sedam škola (35 vjeroučenika).

Među osmoškolcima, drugo mjesto osvojila je OŠ Vladimira Nazora, Škabrnja (Anica Galešić) a treće OŠ Bartula Kašića, Zadar (Jolida Klarić). Slijede Šimuna K. Benje Zadar (s. Marija Beroš), Šime Budinića Zadar (Blaženka Marčina),  Valentin Klarin Preko (Lucija Bašić), Smiljevac Zadar (s. Antonela Malenica, Dragica Perica), Biograd na Moru (Ozana Crnogorac)i Poličnik (Lidija Ćoso). Drugo mjesto među srednjoškolcima osvojila je Srednja škola kneza Branimira Benkovac (Hrvoje Oštrić), a treće Gimnazija Franje Petrića Zadar (Marija Klanac Jozić). Daljnji poredak čine Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola Zadar (Ante Ćoza), Klasična gimnazija Ivana Pavla II. Zadar (s. Viktorija Gadža), Srednja škola Biograd na Moru (Ivana Peraić) i Prirodoslovno – grafička škola Zadar (Anita Šerer Matulić).

Prije početka natjecanja koje se sastojalo od pismenog dijela, tombole i Milijunaka, prisutne je pozdravio i djecu u radu podržao zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Čestitao im je na uloženom trudu u pripremi za natjecanje, a u skladu s temom olimpijade, ‘Misijska djelatnost Crkve’, poželio da i oni svojim životima budu Isusovi misionari. Nadbiskup je zahvalio Bogu za dar misionara koji neustrašivo i požrtvovno šire Evanđelje diljem svijeta, izloženi mnogim opasnostima i po cijenu gubitka vlastitog života. Prisutnima se obratio i nadbiskupijski povjerenik Katehetskog ureda mr. don Gašpar Dodić.

„U pripremi za ovogodišnje natjecanje usredotočili ste se na kapilarno, životno poslanje Crkve, od njenog početka. Saznali ste kako, gdje i kome Bog sve poklanja izvanrednu apostolsku snagu, energiju. Otkrili ste čudesnu oazu misijske sile koja je preko priprostih i malenih ljudi u kreativnom evangeliziranju zapalila mnoga srca i oduševila ih na nasljedovanje Krista, te je Radosna vijest doprla do nakraj zemlje“ rekao je mr. Dodić, dodavši da je odlučujuće u misijskom djelovanju kako ti priprosti i samozatajni ljudi mogu oduševljavati za Isusa.

„Tajna je u tome što su najprije oni pronašli evanđeosko blago skriveno na njivi, a njegova dragocjenost ih je oduševila. Svi smo po krštenju postali oruđe Gospodnje i pozvani smo svjedočanstvom života odgovoriti misijskom pozivu, oduševiti druge za Krista, ‘Da vide vaša dobra djela i slave Oca vašega koji je na nebesima’“ rekao je mr. Dodić, istaknuvši da nastavnici i odgajatelji vide dobra djela te djece i na tome su im zahvalni.

Don Gašpar je rekao kako su djeca pripremom za olimpijadu mogla razumjeti što su misije i kako ih i drugima učiniti razumljivima, oživotvorujući misao bl. Pavla VI.: „Moraju mladi koji su u vjeri i molitvi dobro odgojeni, biti apostoli mladeži“. Predstojnik je pohvalio veselo ozračje među djecom i njihovo susretanje, čime i u školi stvaraju lijepo mjesto gdje se može doživjeti i iskusiti Boga te i to biva misijski prostor. Prisutne su pozdravili i don Mladen Kačan, ravanatelj Papinskih misijskih djela Zadarske nadbiskupije, o. Franjo Kowal, nadbiskupijski povjerenik za mlade, misionar Družbe Božje riječi, Katica Skukan, ravnateljica OŠ Bartola Kašićča i Marijana Dellavia i Ljiljana Elek, članice županijskog povjerenstva za provođenje natjecanja.

Učenici domaćini izveli su prigodni recital i pjesme poručivši da Crkva treba misionare kako bi ispunili zadaću koju je Isus povjerio, „Idite po svem svijetu i propovijedajte evanđelje“. Učenici su potaknuli na molitvu za misionare, čime se stvara povezanost s misionarima i Crkvom kao zajednicom. Istaknuli su primjer sv. Majke Terezije koja je ljude poticala na dobro neovisno o situaciji u kojoj se nađu, svoj je život posvetila misijama i Isusu kojeg je navještala kao istinu, život i svjetlo.