ZADAR: ‘HOLYWIN – SVETOST POBJEĐUJE MILOSRĐEM’ U CRKVI SV. FRANE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

‘Holywin – Svetost  pobjeđuje milosrđem’ kao duhovni događaj bdjenja ususret svetkovini Svih Svetih u ponedjeljak 31. listopada okupio je brojnu mladež u crkvi sv. Frane u Zadru. Susret su organizirali samostan sv. Frane kojeg inače pohodi brojna mladež na misama i svojim susretima i Povjerenstvo za pastoral mladih Zadarske nadbiskupije. Misno slavlje u crkvi sv. Frane predvodio je fra Bojan Rizvan, a suslavili su fra Andrija Bilokapić, provincijal Franjevačke provincije sv. Jeronima sa sjedištem u Zadru i o. Franjo Kowal, povjerenik za mlade zadarske nadbiskupije. Nakon mise fra Bojan je u crkvi sv. Frane predvodio euharistijsko klanjanje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Hvala ti, Gospodine, što dopuštaš da se i s mojim životom piše sveta povijest Božjeg naroda. Hvala ti na tolikom povjerenju i daru oslobođenja, da taj dar zahvalnosti prenesemo kroz život. Jer jedan od najljepših izričaja svetosti je zahvaljivanje“ rekao je fra Bojan pred Presvetim oltarskim sakramentom, zamolivši Gospodina da vjernik hodi u ljubavi i svjetlosti, jer je dijete onoga koji je unio svjetlo u naš život, koji je donio pobjedu u naš poraz, u naš grijeh. Poželjevši da Isusova svetost bude očitovana u našem životu i radu, fra Bojan je rekao da Isus poziva čovjeka na svetost, Crkva je pozvana na svetost, a njegov poziv čini da to možemo i ostvariti, Isus nas onda i osposobljava za to.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Hvala što je tvoja vjernost jamac svetosti. Tvoja svetost se prenosi, ona je dar, nije zasluga. Zahvaljujemo ti na tom daru. Molimo te da Crkvi pošalješ pronositelje svetosti i za nova svećenička i redovnička zvanja. Pozovi mlade koji će ti se posve darovati, koji će trag tvoje svetosti pokazati u posvećenom životu. Daj da pozvani prepoznaju tvoj poziv i da se oslobode svakog straha kako bi slijedili tebe“ rekao je fra Bojan. Molilo se i za svete brakove, za supružnike koji će, oslanjajući se na Boga, pokazati vjernost bračnom zajedništvu, da Božja svetost u njima pobijedi što dolazi od Zloga.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Božja ljubav nam je objavila kako samo u zajedništvu s Bogom naš život postaje svet. Obdari nas svetošću. Prvi korak do svetosti je želja prebivati u Božjoj blizini. Samo u Božjoj prisutnosti možemo osjetiti ljepotu njegovog života. Stajati uz Gospodina znači biti ispunjen životom, jer on je život“ rekao je fra Bojan, moleći milost koja će nas iščupati iz grijeha, obnoviti radost, da i naše srce dotakne iscjeljujući razlomljeno. U želji da prepoznamo i osjetimo Božju blizinu i vidimo dar Božjeg pohoda našem životu, fra Bojan je molio da nas Isus posveti svojom blizinom i učini nas svetima svojom ljubavlju, da budemo sasvim njegovi. Da oprostimo svima čije zlo nosimo u srcu, u želji da budemo zamilovani Božjom blizinom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozvao je na molitvu za one koji su prešli prag smrti, da ih Bog uvede u svoje zajedništvo kao i za osobe koje nismo voljeli, koji su nam bili teški i povrijedili su nas, da im oprostimo. „Gospodine, položi na nas ruku iscjeljenja, oslobođenja, da me izliječiš od straha. Oprosti nam kad smo dopustili da nas zarobi strah. Da čujem u svom srcu ‘Ja te oslobađam’. Da čujem to nad svojim životom, grijehom, strahovima, pogrbljenošću, nejasnoćama života u koje se lako zapletemo. Oslobodi me. Budi moj osloboditelj“ molio je fra Bojan, dodavši da Isus poznaje naše sjene, tmine: „Neka u svaki naš životni odnos kojim sam zarobljen i opterećuje me, donese svoju riječ ‘Ja te oslobađam’.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nakon klanjanja, mladi su otišli u dvoranu sjemeništa ‘Zmajevića’ gdje je teatar TAU koji djeluje pri zadarskom samostanu sv. Frane izveo predstavu ‘Priča o Josipu Egipatskom – povratak braće’. Uvodno je fra Bojan rekao da  situacija Josipa Egipatskog svakog može potaknuti na razmišljanje kako i što se može naučiti o greškama i lošim postupcima koje su mu drugi učinili u životu. Možda ‘prodaja’ i ostavljenost koji se i nama u nekom vidu dogode, izgrade osobu na drugačiji način, kako Bog svojim vjernima sve okreće na dobro.