ZADAR: MISNO SLAVLJE I DOGOVOR VOLONTERA U SJEMENIŠTU ZA AKCIJU ’72 SATA BEZ KOMPROMISA’

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Akcija ’72 sata bez kompromisa’ u Zadru počela je u četvrtak 13. listopada misnim slavljem koje je u katedrali sv. Stošije predvodio katedralni župnik don Josip Radojica Pinčić. Nakon mise svi su se volonteri okupili u dvorani sjemeništa ‘Zmajević’ gdje su im animatori, voditelji svake od aktivnosti, pojasnili kako će izgledati njihov rad u jednoj od petnaest akcija koje će obaviti. Župnik Pinčić ohrabrio je mlade da se ne boje činiti to za što su se opredijelili, rekavši da će ih Bog mira obdariti još većom radošću po djelima ljubavi koja će činiti ljudima.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Nema ljepšega nego učiniti nešto lijepo za Isusa. To neka bude vaš program i u akciji. Drugujte u prvom redu s Isusom, s njim budite ohrabreni. U svima koje budete susretali otkrijte i prepoznajte Isusa“ potaknuo je don Josip. Istaknuo je primjer sv. Majke Terezije koja je činila dobra i velika djela milosrđa, da po njenom uzoru budu solidarni s potrebnima. Podsjetio je da je akcija prije deset godina počela u Njemačkoj, prije tri godine je došla u Hrvatsku i sad se odvija u deset država. Pjevanje na misi animirao je zbor mladih katedralne župe sv. Stošije.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tim za Zadarsku nadbiskupiju ’72 sata bez kompromisa’ temeljem vještina koje su mladi naveli u prijavi aplikacije za sudjelovanje, odredio je grupe mladih, tko će obaviti koju aktivnost. Ljepota te mladosti vidjela se i u tome što su radosno i spremno prihvatili svaki od zadataka koji im je dodijeljen, iako ga sami nisu odabrali. Nakon mise u dvorani sjemeništa mladi su u grupama slušali upute za svoju aktivnost. Troje mladih koji sudjeluju u aktivnosti ‘Dođi s Franjom’, u susretu s jednim muškarcem u potrebi kojem će najprije ponuditi molitvu s njim, potom i spremnost urediti kuću, rekli su: „Potaknuo me duh te velikodušne akcije za pomoć ljudima, čišćenje i druženje s mladima. Velika pozitivna energija nas okružuje i jednostavno mi je došlo da idem. Čast i zadovoljstvo mi je da mogu sudjelovati i učiniti što je u mojoj moći da pomognem ili doprinesem barem nekome osmijeh na lice“ rekao je jedan mladić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hrvoje Njavro je student povijesti i teologije u Zadru. Odmalena je poučen da pomaže drugima. „Uvijek sam volio neku akciju da mogu pomoći, u crkvi uvijek doprinosim koliko mogu. Volim pomagati. U pozivu teologa je i da pomogne koliko može i doprinese boljem društvu, boljem socijalnom stanju. Ovo mi je novo iskustvo. Kući sam uvijek pomagao starijima, ali ovo je drugačije. Doma poznajete osobe koje pomažete, ovo je novo jer ne znam ništa o tome kome ću pomoći“ rekao je Hrvoje. I Katarina voli pomagati ljudima te je rekla: „Voljela bih doprinijeti sreći i zadovoljstvu ljudi. Privuklo me pomaganje djeci, htjela bih ih učiniti sretnima ako imaju nekih problema ili starijim ljudima, da ih usrećimo, da nisu usamljeni“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O. Franjo Kowal, povjerenik za mlade Zadarske nadbiskupije, rekao je: „Trebamo ići ljudima, ali ne bez Isusa. Idemo kao Marija Elizabeti u pohod, a ona je nosila Isusa. Nosimo Isusa drugima. Spremni smo učiniti što ti ljudi trebaju“ rekao je o. Franjo, istaknuvši da je toliki odaziv mladih veliko iznenađenje. „Došli su i na misu, to je jako pozitivno, jer ta akcija bez Isusa nema smisla. To je bez kompromisa za Isusom, s Isusom i po Isusu. To je prekrasno. Središte akcije je Isus Krist. Sve se odvija s radosnim duhom, Kristom koji nas nosi. To su djela milosrđa, duhovna i tjelesna: moliti, gladnog nahraniti, žednog napojiti, bolesnika posjetiti. Jako mi je drago da je u Godini milosrđa ta akcija došla do nas. Jer puno pričamo, molimo, a ovdje se čini nešto jako konkretno“ rekao je o. Franjo, potaknuvši da se djela milosrđa osjete u obitelji, školi, na radnom mjestu, da bismo bili blagoslovljeni što smo mogli učiniti nešto dobro za bližnjega.