ZADAR: SVEČANA VEČERNJA UOČI BLAGDANA SV. ŠIME

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uoči blagdana sv. Šimuna, zaštitnika Grada Zadra, Svečanu Večernju u petak 7. listopada u crkvi sv. Šimuna u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. O Šimunu proroku piše evanđelist Luka, kako je za prikazanja u hramu u djetetu Isusu prepoznao Mesiju, rekavši da će biti znak osporavan i svjetlost na prosvjetljenje naroda. „Sv. Šimun držao je na svojim rukama Isusa. Kakvo strahopoštovanje ta činjenica rađa u nama, i kad se nađemo pred njegovom rakom u kojoj počiva njegovo neraspadnuto tijelo. I s te je strane razumljiva pobožnost i odanost ljudi prema proroku Šimunu“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši dragocjenost Šimunove rake iz 1380. g. koja je zavjetni dar ugarske kraljice Elizabete Kotromanić. Potaknuvši puk da mu preporuči svoje molitve, nadbiskup je rekao da nam sv. Šime puno znači svojom zaštitom i pobožnošću, utjecao je na zadarsku povijest i identitet. „Zadar i sv. Šime idu skupa. U crkvi gdje počivaju njegovi sveti zemni ostaci, hrvatski narod tijekom prošlih sedam stoljeća dolazi izraziti poštovanje i zahvalnost za sve dobro što je sv. Šime učinio za nas. Zadar puno toga duguje njegovoj zaštiti i pomoći koju je iskazivao svojim štovateljima. Burna prošlost Zadra i njegovih stanovnika kroz sedam stoljeća nerazdvojivo je vezana uz štovanje tog proroka“ rekao je mons. Puljić. Plod te velike pobožnosti štovanja je da je Šimun s pravom postao naš pokrovitelj i odvjetnik. „Parac je netko tko vodi moju parnicu, mene zastupa i u moje ime nastupa. Tako su i štovatelji sv. Šime dali svom zaštitniku naziv pokrovitelj. To je lijepa hrvatska riječ koja povezuje onoga tko se osjeća zaštićenim i onoga tko je preuzeo brigu za njega. Između pokrovitelja i onoga koga pokrovitelj zastupa postoji bliska veza“ rekao je mons. Puljić, dodavši da se takva povezanost dogodila i između puka, grada Zadra i sv. Šimuna kojeg je narod odabrao kao svog pokrovitelja i zaštitnika kojeg pobožno časti i slavi. Nadbiskup je istaknuo da svečeva raka pred kojom su svećenici i puk na kraju Večernje izrazili štovanje govori o vjerskoj dimenziji, ali i o visini umjetničkog ukusa i o vjeri naručiteljice Elizabete Kotromanić koja je stigla u Zadar počastiti tijelo svetog starca i preporučiti mu svoje obiteljske i kraljevske molitve. Mons. Puljić je uvodno pozdravio sudjelovanje kanonika Stolnog kaptola sv. Stošije i dr. Slavka Sliškovića, provincijala Hrvatske dominikanske provincije kojeg je mons. Puljić zaredio za svećenika, a u Zadru sudjeluje na kongresu povjesničara na zadarskom sveučilištu. Nadbiskup Puljić je rekao da je Zadar obilježen dominikanskom prisutnošću i po utemeljenju prvog sveučilišta u Hrvatskoj koje je kao dominikansko u 14. st. nastalo u Zadru.