BIBINJE: BLAGDAN SV. ROKA

MISA-37_resizeŽupa sv. Roka u Bibinjama u utorak 16. kolovoza proslavila je svoga zaštitnika svečanim koncelebriranim slavljem u staroj župnoj crkvi sv. Roka koje je predvodio mons. dr. Mile Bogović, umirovljeni gospićko-senjski biskup. Uz bibinjskog župnika Zdenka Milića, suslavilo je petnaest svećenika koji su s pukom sudjelovali i u procesiji s kipom sv. Roka koju je središtem mjesta oko starog sela, predvodio biskup Bogović. Na kraju ophoda s križem i barjacima, uz pjevanje pjesme u čast sv. Roka zaštitnika, navješteno je evanđelje i udijeljen blagoslov zaustavljanjem procesije kod  biste don Marka Sikirića, zaslužnog bibnjskog svećenika i hrvatskog rodoljuba. „Sv. Roko je dobio rane jer je ljubio bližnjega. Na svom putu naišao je na mjesto gdje je bila kuga. Nije to zaobišao misleći da mora čuvati svoje zdravlje, nego je pročitao bijedu tih ljudi, došao k njima, liječio ih i sam dobio tu bolest i rane po tijelu“ rekao je mons. Bogović, istaknuvši da i kip sv. Roka pokazuje kako sv. Roko prstom pokazuje na svoje rane na nozi. „To je njegova diploma, dobiti rane zbog toga što si volio drugoga, što si se trudio i žrtvovao za drugoga. Roko je cijeloga sebe prikazivao Bogu i ljudima. To je najvažnije. Time je Roko širio kraljevstvo koje je Isus navijestio prije dvije tisuće godina“ rekao je mons. Bogović. Govoreći o osobinama Božjeg kraljevstva, biskup je rekao  da je Isus svjedočio kako je najvažnije da budemo spremni na ljubav prema Bogu i bližnjemu, da na tome temeljimo svako uređenje. „Razni ideolozi i stranke nude narodu svoje uređenje društva, obećavaju put u bolju budućnost. Slušamo razna obećanja. Isus se nije oslanjao na svjetske sile i svjetsku mudrost, nego je počeo od običnih ljudi. Red može postojati samo ako se oslanja na Boga. Sve što je Isus navještao i danas živi i traje. Razna druga kraljevstva i sustavi koji su obećavali trajna rješenja, varali su i danas varaju i propali su“ rekao je mons. Bogović, upozorivši da u obećanju o boljoj budućnosti nisu najvažniji ekonomski pokazatelji. „Mislimo da će naše stanje biti riješeno ako dobijemo dobrog financijera. Kakva zabluda! Sv. Roko je posvjedočio svoju najveću vrijednost, pokazuje nam svoje rane. Dobiti rane jer drugoga voliš, osjećaš njegovu bol, što se žrtvuješ za drugoga. To je najveća vrednota i pravi put – preko rana ući u život, preko truda za drugoga“ istaknuo je mons. Bogović. Upozorio je kako se neki pobjednici ovoga svijeta osvećuju onima koje ne podnose. „Tako se slavi svjetska pobjeda. A Isus kaže, Idite i opraštajte grijehe. Ne osvećujte se. Ne voljeti samo one koji nas vole, nego biti spreman žrtvovati se poput sv. Roka. To je logika Kraljevstva Božjeg“ rekao je mons. Bogović. Nasuprot vladarima svijeta koji u širenju svog kraljevstva prebrojavaju tenkove i vojnike, Isus je na drugačiji način poslao apostole da ostvaruju njegovo kraljevstvo. „Na dan svoje pobjede kad je slao apostole u svijet, nije se pojavio sa snagom, tenkovima, nego im je pokazao rane na rukama. To je snaga. Snaga je u stečenim ranama, kao što ih je dobio sv. Roko, jer je ljubio drugoga i Boga. To je Isus pokazao i na taj način se počelo širiti drugačije kraljevstvo, bez vojske i oružja“ rekao je mons. Bogović, dodavši da oni koji se drži na polugama ovoga svijeta ne mogu shvatiti tu novost, dati život za drugoga. „Jedino to kraljevstvo može donijeti mir svijetu. Isusov čas predavanja slavimo za oltarom. Tu dobivamo hranu da i mi moramo sebe predavati za drugoga. Sv. Roko se predavao za drugoga i time je osnaživao Kraljevstvo Božje. To je najvrjednije“ poručio je biskup. Naglasio je i kako Hrvati u svojoj povijesti imaju ljude koji su se izložili, založili život za druge. To su mučenici. „Hrvatskim ranama podignut je hram Crkva hrvatskih mučenika u Udbini. Mnogi naši mučenici koji su se žrtvovali za svoj narod i državu, u prošlosti nisu bili priznavani. Mnogi su po njima pljuvali jer nisu bili u skladu sa zahtjevima nametnute vlasti i od nas kao naroda nisu dobili dovoljno priznanja i poštovanja. Zato se naš naraštaj trebao odužiti tim spomenikom ranama hrvatskih mučenika na tijelu cijele Hrvatske. Cijenite te rane! To je najvrjednije u našoj povijesti u što Crkva stalo upire, kao što sv. Roko upire u svoje rane“ potaknuo je biskup Bogović.

Osvrćući se na sadržaje koji će se čuti i u predizbornoj kampanji o uređenju domovine, biskup je potaknuo prisutne da znaju razlučiti dobro od zla. „Najveća kvaliteta je voliš li ovu državu i ovaj narod? Najbolje može pomoći djetetu majka koja ga najviše voli. Kriza je ljubavi prema hrvatskom narodu i državi. Ne birajte po tome kakvog je netko izgleda i zna li nekoga nasamariti, nego može li se u čovjeku pročitati ljubav prema ovom narodu i državi? Je li sposoban oznojiti se da ovom narodu bude bolje, ne njemu i njegovoj obitelji. Je li spreman dobiti rane i ponijeti ih, da narodu bude bolje. Te vrline su potrebne“ istaknuo je mons. Bogović, podsjetivši kako je i Isus, „kad je vidio kako se sve političari miješaju i što sve mute, rekao, žao mi je naroda. Jer su kao ovce bez pastira. Žao mi je naroda i jer se da lako zavesti“. Biskup je potaknuo vjernike da u izborima budu vođeni kriterijem obećava li netko rane i znoj. „Podršku treba dati onome tko je pokazao da je spreman žrtvovati se radeći za svoj narod i državu. U životu ću najviše doprinijeti ako sam spreman do rana se založiti za bližnjega, ako je u meni spremnosti da za ovaj narod i državu žrtvujem svoj život“ rekao je mons. Bogović, podsjetivši kako je 1991. g. susreo Bibinjce koje su u obrani domovine mogli pobijediti od njih bolje naoružani. „Ali Bibinjci su bili spremni da im se i to dogodi, da se žrtvuju, da budu ranjeni i da umru za svoju domovinu. Kad tražimo bolje rješenje za odnose u državi, mislimo na Isusa koji se u osvajanju prostora za svoje kraljevstvo nije oslanjao na silu, nego na snagu ljubavi i dobrote“ zaključio je biskup Bogović.