Misu Večere Gospodnje na Veliki četvrtak 24. ožujka u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. U propovijedi je istaknuo iznenađenost apostola Isusovom gestom pranja nogu. „Razumijete li što sam učinio, pita Isus. To čini kako bismo posvijestili da nam je služiti Gospodinu. Zato smo kršteni i urasli u mistično Kristovo tijelo, da to razumijemo i tako činimo. Pokušajmo koliko je u našim ljudskim moćima ući u to otajstvo i odgovoriti na pitanje, ‘Razumijete li ovo?’. Kad i ne razumiješ, vjeruješ li u ovo? Na to bi pitanje Crkva htjela potaknuti“ istaknuo je mons. Puljić, dodavši da je Veliki Četvrtak dan rođenja euharistije i svećenički rođendan kad se posebno povezujemo s Kristom koji je vječni izvor svećeništva.
Istaknuvši da se premalo govori o tome kako su svi krštenici svećenici i svi sudjeluju na Kristovom svećeništvu, nadbiskup je rekao: „Postoji opće i službeno svećeništvo koje je ovlašteno činiti svete čine. No samim krštenjem svaki vjernik sudjeluje na općem Kristovom svećeništvu. Nisu samo svećenici, zaređeni svećenici. Zato svi zahvaljujemo za nepresušni izvor svećeništva, neka nikad ne presuši izvor poslužitelja velikog otajstva bezgranične Božje ljubavi prema ljudima“.
Slavljem euharistije ispovijedamo vjeru u Isusovu stvarnu i trajnu nazočnost. „Na svojoj Posljednjoj Večeri Isus je odlučio po euharistiji trajno prebivati među nama. Euharistija je produljenje Isusovog života na zemlji i milosno približavanje ljudima. Ona je zagrljaj i poljubac Božjeg Sina nama, njegovoj djeci.
On, koji je prošao zemljom čin
eći dobro, tu je, među nama. Spreman je svakog trenutka prosvijetliti nas, ojačati, blagosloviti, posvetiti, utješiti i pomoći, jer ‘dragost je njegova biti sa sinovima ljudskim’“ rekao je nadbiskup, istaknuvši da je euharistija spomen čin kalvarijske žrtve čovjekovog otkupljenja u kojem povijest spasenja nalazi svoj vrhunac i posljednji smisao.
„Svaka misa je nekrvno obnavljanje kalvarijske žrtve. Na nekrvni način se obnavlja milost križa i otkupljenja. Teče i struji novi Božji život koji nam je Krist zaslužio svojom mukom, smrću i uskrsnućem“ naglasio je zadarski nadbiskup.
Istaknuvši sudbinsku povezanost euharistije i svećeničkog reda ustanovljenih na Posljednjoj večeri, naglasio je misao da je svećeničko zvanje euharistijsko.
„Svećenik se stavlja na raspolaganje Bogu da preko njega i njegove službe preobražava svijet i vjernike. Dok predvodi euharistijsko slavlje, događa se čudesna preobrazba čovjeka, povijesti i svemira. Ta božanska pretvorba nadilazi vremena i prostore, a ipak je vidljiva i konkretna u svojim znakovima i obredima“ rekao je mons. Puljić.
Hodeći duhom u dvoranu Posljednje večere oživjeti tu svetu uspomenu, nadbiskup je potaknuo da „zahvaljujemo Bogu za darove euharistije, svetog svećeničkog reda i za odredbu ljubavi koja je u temelju stvaranja civilizacije ljubavi. Pranje nogu je znak ljubavi, znak služenja koja je u temelju civilizacije ljubavi o kojoj su neumorno govorili Pavao VI., Ivan Pavao II., Benedikt XVI. i nastavlja papa Franjo.
Osobito zahvaljujemo što nam je po znakovima kruha i vina Isus ostavio samog sebe. Pred dramu suočenja sa zlom i smrti, u trenutku odlučnog prelaska iz ropstva i smrti u slobodu i život, Isus nam ostavlja sebe, kao hranu i popudbinu, simbole vjernosti i ljubavi. Svakog dana od onog nezaboravnog četvrtka uvečer, okuplja se zajednica Božjeg naroda slaviti jedinstvenu gozbu ljubavi, lomljenja kruha i zahvaljivanja.
Taj spomen čin je najdragocjenija uspomena koji najavljuje novo doba, novo nebo i novu zemlju koji započeše u činu sebedarja na Veliki četvrtak za vrijeme Večere Gospodnje. To zahvalno slavimo, s radošću spominjemo i u duši i mislima pokušavamo odgovoriti na Isusovo pitanje, ‘Razumijete li ovo’“ zaključio je mons. Puljić.
Nadbiskup je za vrijeme mise oprao noge dvanaestorici predstavnika gradskih župa, a nakon mise Sveto otajstvo je prenio u ‘Božji grob’ u pokrajnju lađu katedrale. Tu je puk ostao u molitvi i klanjanju, uz dugo pjevanje Gospinog plača tradicionalnim pučkim napjevom koje je predvodio Katedralni zbor sv. Stošije s regensem chorijem katedrale Žanom Morovićem.
Ines Grbić