CRKVA SV. ŠIME, ZADAR: MISA ZA DOMOVINU, 23. OBLJETNICA AKCIJE ‘MASLENICA’

zadar, 21.01.2016. - obiljezavanje 23. obljetnice vro maslenica - na slici  Svetu misu za Domovinu u crkvi sv. Šime predvodio je don joso lenkić

Na 23. obljetnicu vojno-redarstvene operacije Maslenica, misu za domovinu u četvrtak 21. siječnja u župnoj crkvi sv. Šime u Zadru predvodio je mons. Josip Lenkić, generalni vikar zadarske nadbiskupije. Potaknuo je na molitvu za vodstvo domovine, da nam Bog pomogne biti duhovno snažnim ljudima koji se zauzimaju za slobodu i ljubav, „da domovina bude velika poput braniteljskog srca koje ju je iskreno voljelo i za nju se žrtvovalo. Plemeniti čin obrane doma, obitelji i domovine treba pamtiti njima na spomen, nama za sjećanje. Časno je sve njih pamtiti, iskazivati im poštovanje i za njih moliti“ rekao je mons. Lenkić, poželjevši da se ljubav ne svede na materijalni, tjelesni, politički ili neki drugi interes, nego da u narodu sazrijeva kultura zahvalnosti: „Molimo da svi u zemlji više podržavamo jedni druge, da volimo svoj narod, domovinu i kulturu. Ne ispraznim riječima i propagandnim obećanjima, nego odgovornim zalaganjem i služenjem“. Istaknuvši da treba obnoviti biblijsku vjeru kako je zahvalnost jedna od temeljnih vrlina, a nezahvalnost i zaborav pogibao ljudske naravi, propovjednik je rekao da hrvatskom čovjeku i narodu treba cjelovito, zdravo i jako srce, da tijelo ne ostane bez duše, da se Božja ljubav izlijeva u ljudske ljubavi i aktivnosti na svim položajima i zvanjima. „Branitelji nisu samo svojom žrtvom ostvarili hrvatsku neovisnost i slobodu, nego su nam dali i nenadmašiv primjer kako neovisnost čuvati i dalje izgrađivati. Slobodna domovina čuva se i brani na isti način kako je stečena, a to znači žrtvom i ljubavlju. Zato čin prihvaćanja zadatka i stavljanja svog života na raspolaganje za dobrobit svog naroda čini branitelje dijelom hrvatske povijesti i bitnim dijelom života suvremene Hrvatske. Zaborav i odbacivanje vrijednosti žrtve i ljubavi ne može biti temelj izgradnje istinske slobode. Koliko se po uzoru na branitelje budemo žrtvovali za slobodu, neovisnost i napredak domovine, toliko će domovina i svi u njoj biti neovisniji, slobodniji i sretniji“ poručio je mons. Lenkić, dodavši da se sloboda oduvijek plaćala življenjem istine i po cijenu života. To potvrđuje i navještaj iz Druge knjige o Makabejcima koja govori o borbi i žrtvi za slobodu židovskog naroda.

„Branitelji su se u Domovinskom ratu hrabro borili i žrtvovali do prinošenja vlastitog života za svoj narod, za pravo da živi na svojoj djedovini i odlučuje o svojoj budućnosti. Na njih se može primijeniti slika iz evanđelja o zrnu pšenice koje umire kako bi donijelo obilat rod, da bi drugi živjeli u slobodi i dostojanstvu“ rekao je mons. Lenkić. Istaknuo je da akciju Maslenica ne treba prosuđivati samo kao dio uspjele vojne strategije, nego je u temeljima tog događaja bilo nešto više – ljubav mnogih malih ljudi, a zapravo velikih po ljubavi kojom su voljeli slobodu, dostojanstvo i ustali u obranu domovine i po toj snazi duha ostvarili pobjedu. „Njihova je ljubav u temeljima povijesne istine o Domovinskom ratu, bez te ljubavi sve drugo ostaje poluistina. Bogu zahvaljujemo što nam je darovao domovinu koja nam je zemaljski dom i za sve koji su njen duh, dušu i srce njegovali, njenu kulturu, ime i ponos dograđivali. Za sve koji su je do suza, krvi i smrti voljeli, koji su se za nju Bogu i Gospi molili, u tuđini je sanjali, za sve koji su je do herojskog mučeništva branili“ rekao je predvoditelj mise.

Operacija Maslenica bila je prekretnica u dotadašnjem tijeku Domovinskog rata i najavila je konačnu pobjedu u Oluji. Uputila je poruku neprijatelju, a hrvatskom narodu vratila ponos i nadu u cjelovitu slobodu. „Branitelji su, boreći se za domovinu, branili i sve što čini naš nacionalni identitet i opstojnost: povijest, jezik, kultura, vjera i druge narodne vrijednosti. Uvijek su istinski domoljubi umirali ne samo da bi obranili prostor na kojem narod živi nego i da bi sačuvali sve što ga čini takvim kakav jest. Budimo svjesni toga u vremenu globalizacije koja je prijetnja svakom identitetu ako ga ne njegujemo i ne čuvamo. Moramo se otvarati drugima, ali svjesni sebe i svega što jesmo i imamo. Tako će nam susret i život s drugima biti na međusobno unapređenje, a ne ugrožavanje. Budemo li imali takav stav, možemo s optimizmom gledati u budućnost“ rekao je mons. Lenkić.

U misi su sudjelovali branitelji iz cijele Hrvatske i obitelji poginulih branitelja, akademik Željko Reiner, predsjednik Hrvatskog sabora, Ante Deur, izaslanik predsjednice RH, zadarski župan Stipe Zrilić, zadarski dogradonačelnik Zvonimir Vrančić te predstavnici Hrvatske vojske i policije.

Foto: Z. Kucelin