POHOD ZADARSKOG NADBISKUPA CARITASU ZADARSKE NADBISKUPIJE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tradicionalni božićni pohod zadarskog nadbiskupa caritasu Zadarske nadbiskupije održan je u ponedjeljak 21. prosinca kad je mons. Želimir Puljić susreo beskućnike koji borave u Prenoćištu sv. Vinka Paulskog pri zadarskom caritasu a ručao je i s korisnicima Pučke kuhinje u Zadru koja dnevno pripravlja 350 obroka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U susretu s ravnateljem don Ivicom Jurišićem, zamjenicom ravnatelja Mirjanom Tadić i svim djelatnicima caritasa, mons. Puljić im je zahvalio na svemu što čine poručivši: „Nastojmo svjedočiti s uvjerenjem, neka djela pokažu što se radi“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U sustavu više programa socijalne skrbi zadarskog caritasa je 1600 obitelji. Caritas pomaže školovanje djece plaćajući smještaj u učenički i studentski dom, nekim obiteljima plaćaju troškove režija. Program pomoći školovanja djece obuhvaća 154 obitelji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Novost je suradnja s Odjelom za psihologiju Sveučilišta u Zadru s kojima će caritas organizirati radionice za djecu s poteškoćama u učenju, čemu će se pridružiti i Klasična gimnazija Ivan Pavao II. Zadar. Poučavat će djecu i mlade koji imaju razvojne poteškoće ili su učinili prekršaj te im je potrebna pomoć. Savjetodavna služba caritasa u svom savjetovalištu pomaže osobe traumatskog iskustva, imaju programe za djecu sa psihičkim smetnjama, opterećenima traumom, psihotraumom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budući da se Centar za psihosocijalni tretman nadležnošću spustio s državne na lokalnu razinu, pojavio se problem nedostatka sredstava koji bi financirao taj program, rekli su djelatnici savjetovališta Mladen Klanac i Ana Uranija. Istaknuta je vrijedna uloga zajednice Ivan XXIII. koja surađuje s caritasom i čiji članovi primaju u svoje obitelji potrebne, među kojima su i osobe s raznim poremećajima.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tadić je upozorila na teškoće novog zakona o socijalnoj skrbi, koji skrb segmentira po pojedinim ministarstvima i službama, čime se rješavanje potreba čovjeka sve više birokratizira, ne omogućujući osobni razgovor s osobom u potrebi i cjelokupno rješenje njegove socijale i egzistencije. „Nitko ne želi s tim ljudima popričati, kad prođu sve službe, na kraju dođu u caritas. Mnogi mogu ostvariti prava samo u caritasu gdje ih saslušamo, cjelovito sagledamo njihov problem i tražimo rješenja“ rekla je Tadić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pohvalila je suradnju s Probacijskim uredom u Zadru koji je jako aktivan. Odvija se na način da neki pojedinci svoju zatvorsku kaznu služe kao rad za opće dobro. U caritasu su petorica takvih, dva u Benkovcu, tri u Zadru. Na susretu je istaknuto da je potrebno veće volontiranje, odgoj za volontarijat. Nadbiskup je rekao da je u svijetu gotovo prestiž volontirati.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Država je nametnula Zakon o volontiranju po kojem sve treba staviti u određene regule, pooštrena su pravila što donekle onemogućuje veći volonterski angažman u ustanovama poput caritasa. Caritas surađuje s Volonterskim centrom u Zadru. Javljaju nam se ljudi koji bi omogućili čišćenje, održavanje raznih prostora, higijenu potrebnima“ rekla je Tadić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naznačena je potreba preusmjeravanja karitativnog djelovanja, na način da se sve više javlja želja da se poslužuju potrebe ljudi po kućama. Mnogima je i iz psiholoških razloga važno da čovjek ostane u svojoj kući dok god može. Na tom su tragu timovi iz Pučke kuhinje u Benkovcu koji korisnicima odnose obrok kući. „Često su osobe koje donose obrok i lijekove jedini koji posjete te stare. Mjesta u domovima nema. Za Dom na Boriku u Zadru je 1300 zahtjeva gdje se na rješenje molbe čeka tri godine“ rekla je Tadić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mons. Puljić je za pohoda caritasu susreo i roditelje poginulih hrvatskih branitelja. Govorio je o značenju kalendara. „Postoje dani u godini nečim obilježeni, pa znamo kad je neki blagdan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kalendar daje orijentir, pomaže tijekom godine da znamo gdje smo, koliko je vremena prošlo. Govori o godinama koje idu, ne možemo ih zaustaviti. Vremenski tijek je upozorenje koje nam daje do znanja što je važno s vjerske strane – a to je da smo na ovom svijetu putnici i prolaznici“ rekao je mons. Puljić u susretu s roditeljima branitelja, istaknuvši da je Božić dan rođenja Krista koji daje vitalno obećanje života, ali svjesni da jednog dana nismo više na zemlji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Sveci su običavali na stolu imati mrtvačku glavu da ga podsjeti, i ti ćeš poći s ovog svijeta. Pripremaj se da ne dođeš nespreman. Papa Franjo je darovao Godinu milosrđa koja nam pokazuje da smo djeca milosrđa, da nas Bog milosrdno prati, želi nam dobro. On je milosrdni otac, bogat milosrđem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Papa je pogodio u srce onoga što svaki čovjek želi. Svatko se osjeća radosnim kad mu netko pokaže milosrđe, a zaslužio je gore. Milosrđe nas oslobađa i obogaćuje. Zato zahvaljujemo papi Franji što nam je poklonio tu godinu“ rekao je nadbiskup, potaknuvši sve da iskoriste tu godinu da osjete Božje milosrđe, ali i da ljudi jedni drugima pokažu milosrđe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Život nam je darovan kako bismo milosrđe ne samo dožvijeli, nego i milosrđe drugome poklonili. Papa Franjo nas poziva da krenemo na milosrdno hodočašće ili hodočasničko milosrđe. Jubilarna godina je povezana s hodočašćima, to je godina kad se hodočasti“ rekao je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Potaknuo je da se hodočasti u katedralu jer postoji mogućnost dobiti potpuni oprost kad se izmoli Očenaš na nakanu Svetog oca, a dobiva se i uz proslavu zaštitnika svoje župe. „Crkva nudi to bogatstvo koje rijetko znamo koristiti. To je velika blagodat, namijeniti oprost za sebe, pokojne. To je veliki dar Crkve koji smo pozvani živjeti“ zaključio je nadbiskup Puljić uputivši svima božićnu i novogodišnju čestitku.