SVEČANA AKADEMIJA SJEMENIŠTARACA UOČI SVETKOVINE BEZGREŠNOG ZAČEĆA

SjemeništarciSjemeništarci zadarskog sjemeništa ‘Zmajević’ u ponedjeljak 7. prosinca, kako to tradicionalno čine uoči svetkovine svoje zaštitnice Bezgrešne, priredili su svečanu akademiju na kojoj svake godine izvedu scenski prizor tematski povezan s Godinom koja je proglašena u sveopćoj Crkvi ili nadbiskupiji. Zbog Godine milosrđa izveli su glazbeno-scenski prikaz temeljen na riječima enciklike pape Ivana Pavla II. ‘Bogat milosrđem’ – Dives in misericordia, objavljene 1980. g.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kulisa u pozadini sjemeništaraca bila je velika slika Milosrdnog Isusa, ispred koje se povremeno nalazio sjemeništarac koji je predstavljao lik sv. Ivana Pavla II. kad je čitao njegove misli iz enciklike, poput papine poruke: „Isus je postupcima svog života objavio kako je ljubav prisutna u svijetu. Način i opseg u kojem se ljubav očituje, biblijskim jezikom naziva se milosrđe. Na temelju takvog načina očitovanja nazočnosti Boga, Isus milosrđe čini jednim od glavnih misli vodilja svog propovijedanja“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U podlozi melodije ‘Tebe traži’, a cijela predstava je praćena i pjesmama u pratnji tambure, gitare i klavira sjemeništaraca koje u glazbenoj sekciji vodi Ivica Kinda, istaknuta je papina misao da Krist, objavljujući ljudima Božje milosrđe, istodobno od ljudi traži da se u životu vode milosrđem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uz dinamičnu svjetlosnu projekciju i neke slike, predstavljene su misli iz osam poglavlja enciklike Bogat milosrđem, prema izboru duhovnika sjemeništa ‘Zmajević’ don Stanislava Wielinskog. Prvo poglavlje je ‘Tko mene vidi, vidi i Oca’; u razgovoru Toma i Filip ističu Bog, bogat milosrđem, Otac milosrđa i Bog svake utjehe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drugo poglavlje je Mesijanska poruka, a u trećem ‘Milosrđe u Starom zavjetu’ opisana je povijest pojma milosrđe iz Knjige o Sucima, Prve Knjige o Kraljevima, Izlaska, Mihej, Nehemija i Izaija. Uprizoren je i sadržaj četvrtog poglavlja ‘Prispodoba o rasipnom sinu’ s porukom: „Premda je sin spiskao svoju baštinu, spašeno je njegovo čovještvo. Štoviše, ono je ponovno otkriveno“ ze je otpjevan i Hvalospjev ljubavi apostola Pavla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U šestom poglavlju ‘Milosrđe… od koljena do koljena’ istaknuto je kako je Marija veličala milosrđe kojeg su dionici oni koji dopuštaju da ih vodi strah Božji. Iz sedmog poglavlja ‘Božje milosrđe u poslanju Crkve’ sjemeništarci su podsjetili na papine riječi: „Djelo je milosrdno kad smo uvjereni da ga istovremeno i primamo od ostalih. Ako to izostaje tada naši postupci još nisu istinski čini milosrđa. Božje milosrđe jedan je od najvećih darova čovječanstvu. Budući da postoji grijeh u ovom svijetu, Bog koji je ljubav ne može se objavljivati drugačije nego kao milosrđe“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U osmom poglavlju ‘Molitva Crkve našeg vremena’ papa poručuje: „Premda mi katkad nemamo hrabrosti izgovoriti riječ milosrđe, tim više je potrebno da Crkva izgovara tu riječ, i to ne samo u vlastito ime, već i u ime svih ljudi našeg vremena. Molim to po zagovoru onih na kojima su se potpuno ostvarile riječi Govora na gori ‘Blago milosrdnima: oni će zadobiti milosrđe’.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Predstava završava pjevanjem zaziva krunice Božanskog milosrđa ‘Po pregorkoj muci Isusovoj, budi milosrdan nama i cijelome svijetu’.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U svečanosti su sudjelovali obitelji i prijatelji sjemeništaraca za koje je, kao i za sve posjetitelje, upriličen domjenak u sjemenišnoj dvorani. U obraćanju prisutnima, rektor sjemeništa don Čedomil Šupraha povezao je ulogu Marije i milosrđa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Bog je u svom naumu odlučio pripraviti biće koje će biti u stanju primiti puninu njegovog milosnog dara. Time što se nastanio u Mariji, Bog joj je na božanski način iskazao milosrđe. Bog ju je našao u lozi Davidovoj i od početka sačuvao od grijeha, da se po njoj smiluje cijelom ljudskom rodu. Anđeo Gabrijel je pozdravlja ‘Zdravo, milosti – milosrđa puna. Ne boj se. Ta našla si milost u Boga’.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po njoj nam je poslao svoga Sina, milosrdnog spasitelja po kojem se milosrđe nastanilo među nama. Upravo to otajstvo vidljivog Božjeg silaska među ljude po Mariji, milosti punoj, slavimo cijelu godinu“ rekao je rektor Šupraha.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podsjetio je i da je na ovogodišnju svetkovinu Bezgrešne završio Drugi vatikanski sabor, a Crkva se na Koncilu očitovala kao milosrdni Božji dar svijetu te nam je potreban koncilski žar kako bi pokoncilska Crkva svim ljudima bila stalni navještaj Očeva milosrđa. Podršku sjemeništarcima dolaskom su izrazili svećenici i redovništvo, ravnatelji i profesori škola koje pohađaju sjemeništarci, Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar, Strukovne škole Vice Vlatkovića i Poljoprivredno-prehrambene škole.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić čestitao je sjemeništarcima na dojmljivom nastupu i molitvi rekavši da je taj scenski prikaz prekrasan uvod u Godinu milosrđa.