OBRED PALJENJA PRVE ADVENTSKE SVIJEĆE U SVETIŠTU SV. ŠIME

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Isus, Bog je uvijek pred nama, uvijek nas poziva na više, poziva nas prema našem ostvarenju, prema našoj obećanoj zemlji. Advent poziva da se krene prema budućnosti. Svi smo skloni gledati u sadašnjost, ali naš spas je naprijed. Pouka se uzima iz prošlsoti, ali rješenje je u budućnosti“ poručio je don Josip Radojica Pinčić, župnik katedrale sv. Stošije u nagovoru obreda paljenja prve adventske svijeće i blagoslova adventskog vijenca koje je predvodio u subotu 28. studenog u crkvi sv. Šime u Zadru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Pripravimo u Došašću mogućnost da se u nama začne i porodi Isus Krist. Došašće je vrijeme nadanja, dolaska Mesije, navještaj dolaska boljih dana“ rekao je don Josip u homiliji, upitavši koje nade trebamo razvijati, kojem dobru se nadati i kako sebe predviđati u sadašnjem vremenu. Kako graditi život u paradoksalnom svijetu, kad je čovjek istovremeno slobodan i neslobodan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Kršćani ne žele živjeti od prazne i lažne nade. Ne treba nam lažna utjeha. Mi se hoćemo suočiti sa stvarnošću, odgovorni smo za našu povijest, naše spasenje i propast. Treba se što realnije postaviti prema budućnosti. S nama je Bog, on nam šalje Isusa da nas ohrabri u našim aktivnostima i u gradnji svjetske povijesti“ rekao je don Josip, dodavši da povijest nije slučajna. U njoj su čovjek i Bog. U povijesti je Isus dvije tisuće godina.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Bez njega se ne razumije prošlost, niti se može nastaviti naša budućnost. Kršćanska vjera u budućnost nije naivni optimizam niti automatski humanizam koji bi nastao slučajem ili znanstvenom analizom. Čovjekova budućnost je u njegovom srcu. Tu se začinje naša budućnost, u srcu budućnost ima prosvjetljenje“ poručio je don Josip. Naša budućnost je hod, susret prema nekome, Isusu Kristu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Nije to hod prema ničemu, nego je to novost Novog zavjeta. Znamo kome idemo i znamo tko nam ide ususret. Isus se rodio u povijesti čovječanstva i treba se roditi u povijesti svakog od nas. To je osnovno i poziv kršćanima kroz sva vremena – omogućiti da se Isus porodi u našoj povijesti, našem životu i našem srcu“ istaknuo je don Josip.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cilj je da čovjek uđe u Isusovu povijest i da Isus uđe u povijest čovjeka. Tada započinje spasenje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ustvrdivši kako mnoge ljude straši budućnost, don Josip je upozorio da se čovjek skoro navikne na razna ropstva, pa kad je pozvan na slobodu, biva nezadovoljan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Svi smo na neki način privrženi navikama. Budućnost nas hoće iskopati iz tih naviknutosti i otvoriti nas prema boljem dobru i sreći. Budućnost je mogućnost za dobro i zlo. Stoga smo odgovorni kakvo ćemo značenje dati budućnosti. Čovjek se treba predati Bogu, koliko god koštalo“ poručio je don Josip. Čovjek je slika Božja, Bog se utjelovljuje u čovjeku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Isus je prihvatio da bude čovjek. Znak Isusovog dolaska je krah starog čovjeka. To je uvijek popraćeno izvjesnim strahom. Zato, budimo odvažni. Isus, Bog nam govori da se toga ne bojimo nego da prihvatimo budućnost. To znači da prihvatimo život koji je od Isusa koji se želi u svakom čovjeku utjeloviti i roditi, kako bismo ga mogli i drugima podariti“ zaključio je don Josip Pinčić. Prvu svijeću je upalio zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta, a pjevao je zbor sv. Šime.