BLAGOSLOV NOVE CRKVE SV. PETRA I OLTARA U ŽERAVI

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić blagoslovio je u nedjelju 20. lipnja u Žeravi koja pripada drevnoj župi Poljica novoizgrađenu filijalnu crkvu sv. Petra i oltar. Župljani su prvi put u svojoj povijesti dobili bogoslužni prostor, nakon što su se okupljali na slavljima u župi Poljica. Svečano misno slavlje okupilo je sve svećenike iz Ninskog dekanata te iz drugih dijelova nadbiskupije, a podršku Žeravljanima dolaskom su izrazili i brojni vjernici iz Ninskog dekanata, osobito Nina. Župnik Žerave don Tihomir Vulin osobito je zahvalio poglavarstvu Nina sa službama i gradonačelniku Emilu Ćurku istaknuvši iznimnu suradnju Crkve i lokalnih vlasti. Grad Nin je osigurao više od polovice sredstava u crkvu u koju je, s okolišem, uloženo 650 000 kn. “Shvatili su da imamo pred sobom iste ljude i sve činimo za dobrobit ljudi s kojima dijelimo svakodnevicu” rekao je župnik Vulin nazivajući tu crkvu djelom Božje providnosti u čije su opremanje uložili brojni pojedinci i poduzeća. “Kriza je no dobrih ljudi i mnogi su se odazvali” rekao je don Tihomir navodeći poimence dobročinitelje koji su utkali sebe u crkvu donacijom i izvođenjem radova; projektni ured Željko Predovan besplatno je projektirao i nadgledao radove, poduzeća su darovala građevinski materijal, a svećenici i drugi pojedinci laici oltar, ambon, križ za procesiju, crkveno posuđe i ruho. Gradonačelnik Ćurko je najavio i početak gradnje crkava u obližnjim malim mjestima Ninski Stanovi i Grbe. Don Tihomir je poželio da ta crkva bude vrelo bogoljublja, čovjekoljublja i domoljublja i duhovna prekretnica Žerave kroz koju prolazi frekventna državna cesta intenzivnog prometa turista iz cijelog svijeta za sjeverozapadni dio zadarskog područja.

“Isus koji je prošao zemljom čineći dobro nastavlja i danas po euharistiji liječiti bolesne, hraniti gladne, tješiti žalosne, obraćati grešnike i praštati grijehe. Ruke su mu pune darova i milosti. Spreman je svakog prosvijetliti, ojačati, blagosloviti, utješiti i pomoći. On je na oltaru žrtveno i uvijek živo Janje Božje koje oduzima grijehe svijeta – zato mu podižemo crkve i oltare” istaknuo je nadbiskup Puljić upozorivši da mnogi slabo razumiju veličinu i uzvišenost mise. Ljepota i dubina tog krasnog i najsvetije­g obreda na zemlji vodi Kristu u dvoranu Posljednje večere. “Sveta misa je spomen na Isusa Krista. Kad god dođemo na misu vrši se spomen Isusa Krista, nekrvno obnavljanje njegove muke. Kad svećenik uzme kruh i po Isusovu nalogu izgovori ‘Uzmite i jedite, ovo je tijelo moje!’ taj kruh biva živo, preobraženo i uskrsnulo tijelo Kristovo. I vino nad kojim svećenik izgovara Isusove riječi pretvara se u njegovu krv. Zato je euharistijska žrtva živi spomen Isusa živog među nama” rekao je mons. Puljić. Kad Crkva vrši Isusove geste uprisutnjuje njegovu smrt, uskrsnuće od mrtvih i uzašašće u nebesku slavu. U misi se događa tajanstveno, nevidljivo, ali stvarno i istini­to Kristova smrt, uskrsnuće i uzašašće. Krist je umro samo jedanput, prije 2000 godina, jedanput je uskrsnuo i uzašao na nebo. “Ali ta jedna smrt, jedno uskrsnuće i uzašašće u misi postaje nazočno. Krist je Bog i nije prolazan. Njegova smrt i njegov život sadrže u sebi vječnost – to je razlog zašto Bog može Kristovu vječnost, njegov život i smrt, staviti u obred mise. Euharistija tako postaje čudom posvemašnje Božje nazočnosti. Isus po euharistiji stanuje među nama” istaknuo je nadbiskup Puljić.