HUMANITARNA AKCIJA ‘VUKOVARU ZADAR’

VukZdKonvoj pomoći kao rezultat humanitarne akcije ‘Vukovaru ZaDar’ u organizaciji Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara Zadar stigao je u ponedjeljak 8. prosinca u caritas Vukovarskog dekanata sa skupinom od stotinu hodočasnika iz Zadarske nadbiskupije predvođenih počasnom predsjednicom te udruge s. Melhiorom Biošić i aktualnom predsjednicom Evom Zubović. Zadrani su dostavili i novčanu pomoć u iznosu od 21 440 kn koju su ljudi dobri volje darivali u sklopu završnog dijela akcije na zadarskom Narodnom trgu u subotu 6. prosinca. Zadrane su u Gradskoj vijećnici u Vukovaru 8. prosinca primili gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i Božo Galić, vukovarsko-srijemski župan. „Ako tom akcijom zadržimo barem jednu obitelj u Vukovaru, puno smo učinili. Zadar ne zaboravlja Vukovar. Tko srcem daje, najviše daje. Unatoč kišnom danu u subotu, Zadrani su bili ustrajni i opet velikog srca za Vukovar. Akciju su sjajno prihvatili i prepoznali svi građani. Znam ljude koji su odvojili i zadnje od sebe, jer im je čast sudjelovati u svemu što je za Vukovar. Živimo i molimo za dan kad će Vukovar imati sve što zaslužuje i što mu pripada, da takvih akcija više ne treba” rekla je s. Melhiora u vukovarskoj vijećnici, istaknuvši da nijedan grad nije proliko toliko krvi u Domovinskom ratu te ga neizmjerno vole i cijene. “I mi smo možda mali heroji jer smo ustrajali čineći dobro i nećemo prestati činiti dobro. Jako nas je ujedinila akcija ‘Vukovaru ZaDar’. Dok god bude potrebno, mi ćemo dolaziti. I nama to znači. Donekle je to znak zahvale za silno junaštvo koje su Vukovarci podnijeli za nas” rekla je s. Melhiora, istaknuvši kako Vukovarci nikad nisu rekli da im trebaju slastice i igračke, nego  samo namirnice: tjestenina, brašno, šećer, ulje, higijenske potrepštine. „To je borba za opstanak. Više od tisuću obitelji treba pomoć caritasa, trideset i pet ih treba drva za ogrijev. Uvijek je bilo teško, a sad su potrebni ne samo Vukovarci, nego i ljudi koji su došli iz poplavljenih područja, pa se brinete i o njima“ rekla je s. Melhiora.

v2Gradonačelnik Penava je istaknuo da su tom akcijom Hrvati opet pokazali zajedništvo i potvrdu da im je Vukovar u srcu. „Mislim da je to i poruka svima koji su nam pokušali ukrasti Vukovar 18. studenog i svih ovih dana. Neki od tih ljudi su i zadnju kunu izdvojili da bi pomogli Vukovaru. Nisu to bogati ljudi i nisu bogati oni koji su napunili šleper pomoći. To su skromni ljudi koji su i 1991. g. bili tamo gdje su trebali biti, a ne negdje širom svijeta i po ne znam kojim zadacima. Pomoć je bitna, ali nije u prvom planu. Bitno je da je Vukovar svima u srcima. To je naš zadatak, nas u Vukovaru, ali i svih diljem Hrvatske, da se svi potrudimo. Jer mnogi se trude ukrasti nam Vukovar iz srca, ali na nama je da im to ne dozvolimo” rekao je vukovarski gradonačelnik Penava.

Zadrani su ponovno pokazali ljubav prema Vukovaru, unatoč teškoj gospodarskoj situaciji, rekao je vukovarsko-srijemski župan Galić, zahvalivši na pomoći. “I Zadar i Vukovar su stradali. Sretan sam i zadovoljan da je hrvatski narod pokazao jedinstvo. Nadam se boljoj gospodarskoj suradnji između Zadra i Vukovara, da sutra i Vukovar procvjeta, naraste i pomaže i drugim krajevima” rekao je Galić. U zahvalnosti Vukovaraca što će im dopremljena pomoć uljepšati Božić, izmijenjene su blagdanske čestitke. Zaključno su svi u Vijećnici zapjevali pjesmu o Vukovaru i domovini.

Zadrani su susreli i dr. Vesnu Bosanac, posjetili su bolnicu, Spomen dom Ovčaru, memorijalno groblje. U crkvi sv. Filipa i Jakova slavljena je misa s domaćinom, župnikom fra Ivicom Jagodićem.

Vuk ZdAkcija ‘Vukovaru ZaDar’ počela je 1. prosinca na način da su se u zadarskim školama i vrtićima sakupljali prehrambeni artikli i higijenske potrepštine. Kako bi se organizirano pokrile sve potrebe, svaka škola i vrtić u Zadarskoj županiji prikupljali su određeni artikl, te je sve bilo proslijeđeno u OŠ Šimuna Kožičića Benje u Zadru. Osam škola iz Zadarske županije prikupljalo je tjesteninu, dvanaest rižu, osam marmeladu, četiri brašno, pet šampone i kupke, šest ulje, sedam deterdžent za djecu a devet škola šećer. Na Narodnom trgu u Zadru, usprkos kiši, u glazbeno-scenskom programu sudjelovalo je trideset izvođača: zbor gimnazije Vladimira Nazora, učenici Medicinske škole Ante Kuzmanića, klape Luna, Kalelarga, Libar, Karmel, Kontrada i drugi. Scenski prikaz ‘Iz tame u svjetlo’ izveli su mladići iz Cenacola u Jankolovici te dramska sekcija HKUMST-a Zadar. Zadrani su i na Trg donosili pakete pomoći, a prodavane su i rukotvorine koje su izradila djeca privatnih vrtića, kako bi se prikupilo više novca.

Glavni organizator akcije je HKUMST Zadar, pokrovitelji su Zadarska županija i Grad Zadar, a suorganizatori OŠ Šimuna Kožičića Benje, srednja Prirodoslovno grafička škola Zadar, Udruga Propela Zadar i Ross Media Consulting. Sponzori su Hrvatsko društvo skladatelja, tvrtka Odlagalište sirovina, Radio 057 i Antonio tours koji je darovao prijevoz pomoći do Vukovara. Novčana sredstva i dalje se mogu uplatiti na račun Caritasa Vukovarskog dekanata – župa sv. Josipa, Vukovar, na IBAN račun: HR0725000091102034879 kod Hypo Alpe Adria banke d.d. Vukovar.