Gospa od Zečeva – Nin

Gospićko-senjski biskup Mile Bogović nakon sudjelovanja na SHKM-u u Zadru, 9. svibnja predvodio je svečano misno slavlje u župi Privlaka s mladima, a u ponedjeljak 10. svibnja središnje prijepodnevno slavlje na svetkovinu Gospe od Zečeva u Ninu, središnjem marijanskom svetištu zadarske nadbiskupije. Baš se u Ninu nalazi trag i temelj onoga što zajednički gradimo na Udbini za crkvu Hrvatskih mučenika, rekao je biskup Bogović, dodavši da je ninski biskup Juraj Divinić pisao papi što se dogodilo hrvatskom narodu 9. rujna 1493. g. na stratištu Krbavskog polja. “Postoji poveznica između suza koje su pale zbog te bitke i suza Gospe od Zečeva koja se javlja nekoliko godina poslije udovici Jeleni. Tu smo našli nadahnuće za crkvu hrvatskih mučenika koja želi biti mjesto koje će nas poticati da budemo zahvalni svima koji su žrtvovali svoje živote da bismo danas imali više slobode i mira na svojim ognjištima. Čast mi je i zadovoljstvo da mogu u Ninu predvoditi misu na proslavi Gospe od Zečeva koja je stoljećima okupljala mnoge ljude pa i one iz kršne Like, otkud ja dolazim” rekao je biskup Bogović. Crkva sv. Križa u Ninu uzor je za izgradnju crkve hrvatskih mučenika na Udbini, a iz Nina je i Višeslavova krstionica koja će biti u središtu crkve. Biskup se prisjetio i Godine velikog zavjeta 1976. kad je kardinal Franjo Kuharić predmolio zavjetnu molitvu Hrvata. Mons. Bogović je istaknuo da Gospa želi poručiti da vratimo molitvu u svoje domove, život, obitelji, da nije bogatstvo u novcu, oružju, ljudskoj mudrosti i tehnici, već u praštanju, obraćanju i ljubavi među narodima. “Gospa traži da se obratimo od grijeha, psovke, nevjere, nepoštenja, nepoštivanja starih i nemoćnih, neprijateljstava i svađa” rekao je mons. Bogović upitavši što bi bilo s hrvatskim narodom kroz njegovu tešku i mukotrpnu povijest da ga Crkva po svećenicima i redovništvu nije pratila do danas. “Gospe od Zečeva, koja si u velikim povijesnim kušnjama bila uz svoj narod, s njim trpjela i osmišljavala njegove patnje, neka i današnji naraštaj nauči kako je supatiti s ugroženima, ponijeti križ svog brata, biti spreman žrtvovati se za njega, kako je to spasonosan put za vlastito spasenje i to spasonosniji što uključuje veću žrtvu” rekao je mons. Bogović koji je nakon mise ulicama Nina predvodio procesiju s Gospinim kipom. U štovanje Gospe od Zečeva od njenog ukazanja 1516. g. na mjestu sadašnje crkvice na otočiću Zečevo u ninskoj laguni utječu se u nadbiskupiji brojni vjernici te su od ranih sati hodočastili u Nin, mnogi i pješice, iz svih dijelova nadbiskupije. U 13. st. na otočiću Zečevu redovnici su izgradili samostan i crkvu na čast Majke Božje. Početkom 16. st. Turci su pobili redovnike i spalili samostan. Gospi od Zečeva na otočić hodočasti se 5. svibnja na dan Gospina ukazanja i 5. kolovoza, Dan domovinske zahvalnosti, brodicama i pješice, kad se u procesiji lađama kip nosi na Zečevo.

Biskup Bogović je u nedjelju 9. svibnja, drugog dana susreta mladih, u Privlaci slavio misu za vanjskim oltarom pokraj župne crkve Rođenja BDM. Župa Privlaka je sa 800 smještenih mladih, među kojima i stotinjak iz Gospićko-senjske biskupije, među onima koja je smjestila najviše mladih u nadbiskupiji. Privlački župnik Ante Sorić rekao je da je njemu i župljanima velika čast što su ugostili toliki broj mladih kršćana te da će se tog događaj dugo sjećati.