“OBITELJ – SNAGA CRKVE I NARODA” – PASTIRSKO PISMO ZADARSKOG NADBISKUPA ŽELIMIRA PULJIĆA U GODINI OBITELJI

F obitelj‘Obitelj – snaga Crkve i naroda’ naziv je pastirskog pisma zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića, kojeg je uz dodatne sadržaje o obitelji u Godini obitelji Zadarska nadbiskupija tiskala u knjižicu čiji je autor mons. dr. Puljić. „Služenje životu i borba za ljudsko dostojanstvo nije stvar isključivo kršćana, nego svih ljudi dobre volje koji poštuju život i čovjeku priznaju njegova urođena prava i dostojanstvo. Opće dobro je nemoguće graditi bez priznavanja i zaštite prava na život na kojem se temelje i razvijaju sva druga prava ljudskog bića“ upozorava mons. Puljić. Napominje da dostojanstvo braka i obitelji izaziva rasprave, polemike i goruća pitanja o odnosu pojedinca i društva prema toj temeljnoj zajednici.

Lijepo je kad partner može slobodno unijeti pod krov drugoga svoju prošlost jer zna da ga drugi prihvaća

„Kad se vjenčavaju dvije osobe, dvije životne povijesti se slijevaju u jednu. Činom vjenčanja oni ne prestaju biti svoje, nego počinju zajedno planirati, misliti i živjeti jedno za drugo. Svjesni su kako svatko od njih ima svoje okruženje, roditelje, vlastite sklonosti, temperament i karakter. Ali dopuštaju drugome da uđe pod njegov krov i osjeti njegove radosti i tjeskobe, žalosti i nade. Premda je svatko od njih odrastao u drugačijoj sredini i ‘na svoje je brdo tkan’, vjenčanjem započinju zajednički tkati vlastiti tepih života. Pritom moraju dobro paziti na potku što je utkivaju u taj tepih. Osnovna i najvažnija potka je ljubav. Ona je temelj. Nje nikada ne smije uzmanjkati“ poručuje mons. Puljić, ističući i kreposti strahopoštovanja, povjerenja, žrtve i zahvalnosti. „Imati vremena za druge, očitovati snošljivost i razumijevanje za različitosti na fiziološkom, psihološkom i duhovnom području, dobra su pretpostavka uspješnom stvaranju zajedništva. Ono se događa svakog dana i u svakoj pojedinoj prigodi. Stvaranje zajednice osoba je zadatak pred kojim se nalazi svaka obitelj. Ali, ono je i milosno stanje za koje se valja Bogu moliti, te isprositi zagovor i blagoslov Svete Obitelji“ poručuje nadbiskup. Upozorava, ako čovjeku nedostaje obitelj od početka njegova života, to će osjećati kao nedostatak koji ga muči i opterećuje.

f4Ističe potrebu pastoralne i molitvene zauzetosti za obitelj; obiteljski način života ravna se načelom boljitka za druge. Mons. Puljić upozorava na teškoće obitelji u prijenosu biološkog života čija je posljedica demogafska kriza. Crkva je pozvana njegovati kulturu života i braniti ljudsko dostojanstvo, u čemu je glavna odgovornost obitelji koja prima život kao Božji dar i štiti ga od napada. Obitelj treba štititi u zakonodavnom, političkom, gospodarskom, socijalnom i zdravstvenom području.

Crkva ne kažnjava, nego upućuje i upozorava

„Istina o vrijednosti ljudskog života ne ovisi o tome priznaje li je i prihvaća mali ili velik broj ljudi. I mediji stvaraju javno mnijenje da su kontracepcija, sterilizacija, pobačaj i eutanazija znak napretka i osvajanje slobode, a stavove u korist života prikazuju kao neprijatelje slobode i napretka. Hrvatsku koja je u Domovinskom ratu osjetila zadah smrti, želio bih vidjeti u službi života i ostvarivanju ustavnog prava na život. Bogu hvala što crkveni nauk nije okovan obzirima i ljudskim propisima. On je nalog primljen od Isusa Krista koji se mora prenositi i propovijedati bilo to zgodno ili nezgodno“ poručuje mons. Puljić i ističe da Crkva ne kažnjava. Ona je majka i učiteljica, odgaja, potiče, upućuje i upozorava. „Ako čovjek razumom shvati a srcem prihvati da mu je život darovan, da od Boga dolazi i k Bogu je usmjeren, sa strahopoštovanjem će braniti ljudski identitet i zauzimati se za njegovo dobro na svim područjima. Čovjeka je lakše pokvariti nego odgojiti. Lakše je rušiti nego graditi. No čovjek je spašen i sposoban je biti odgovoran, dobar, plemenit i čestit. Stoga se ne smijemo umarati hrabriti ljude da dobro misle i čine. I isticati ljepotu otkupljene naravi, važnost predbračne čistoće i vjernosti za budućnost braka i obitelji“ poručuje nadbiskup Puljić. U  izdanju su i fotografije krštenja djece iz brojnih obitelji Zadarske nadbiskupije.

f3Preporuka crkvenih dokumenata o braku i obitelji

Nadbiskup na 64 stranice koncizno sabire značajke naravi braka i pogled crkvenog učiteljstva u prilog održanju te najznačajnije ustanove društva. Sažeto predstavlja sljedeće teme: Božja zamisao s obitelji (Povijest spasenja ide preko obitelji), Obitelj je zajednica osoba (Obiteljsko zajedništvo je zadatak i poslanje), Obitelj je gnijezdo života, U obitelji se raste u kreposti i svetosti, Kršćanske obitelji – izvor duhovnih zvanja. U prilozima mons. Puljić nudi Okružnicu uz trogodišnji hod Godine vjere u nadbiskupiji te donosi tekstove: Povod za proglašenje Godine vjere, Višegodišnji program za produbljivanje vjere, Crkva je izvorni Božji naum, a ne proizvod povijesnog slučaja. Nadbiskup predlaže inicijative za trogodišnje razdoblje, govori o pravu na život kao temelju svih drugih prava te nudi obrasce molitvi pod geslom ‘Obitelj dnevno moli i nedjeljom misu slavi’. Navodi i bitne poruke iz dokumenata crkvenog učiteljstva o životu, braku i obitelji: Drugi vatikanski sabor, Humanae vitae, Persona humana, Familiaris consortio, Mulieris dignitatem, Ivan Pavao II.: Muško i žensko stvori ih – kateheze o ljudskoj ljubavi, Donum vitae, KKC, Veritatis splendor, Pismo Ivana Pavla II. kršćanskim obiteljima, Pismo Ivana Pavla II. ženama, Evangelium vitae, Ljudska spolnost: istina i značenje – Priprava na sakrament ženidbe.

Ines Grbić