HODOČAŠĆE SREDNJOŠKOLACA I STUDENATA U NIN

PA193027Hodočašće srednjoškolaca i studenata iz Zadarske nadbiskupije održano je u subotu 19. listopada od Zadra do Nina. Susret su organizirali Nadbiskupsko sjemenište ‘Zmajević’ i Povjerenstvo za duhovna zvanja i ministrante, želeći u Godini vjere žrtvom hodočašćenja moliti za duhovna zvanja. Nakon okupljanja u župi Uznesenja BDM na Belafuži u Zadru, četverosatnim hodom putem od 17 km mladi su molili Časoslov i ususret spomendanu Ivana Pavla II. razmatrali put prema Bogu i svećeništvu bl. pape Ivane Pavla II., njegove molitve i razmišljanja. „Svaki pojedinac ima zanimljiv put prema svećeništvu. Čovjek u sebi treba radosno živjeti u Božjoj snazi, tu snagu dati drugima i onda se opredijeliti. Treba moliti za duhovna zvanja, shvatiti potrebu za tim, osjetiti snagu Božjeg načina, ljubav i djelovati“ rekao je don Stanislav Wielinski, duhovnik zadarskog sjemeništa i nadbiskupijski povjerenik za zvanja. U hodočašću su sudjelovali i učenici Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar, mladi iz grada, okolnih župa i Benkovačkog dekanata, predvođeni desetoricom svećenika.

Misno slavlje u župnoj crkvi sv. Anselma u Ninu predvodio je don Dario Tičić. Poželio je da hodočašće bude poticaj u želji da mladi svoj životni put i hod upute Božjim stazama. „Naši su preci pred 14 stoljeća u Ninu prihvatili Gospodina Isusa Krista. Svjesni Božjeg dara i milosti u Ninu gdje je Višeslavova krstionica prihvatili smo Isusa za gospodara života. U Ninu se začela hrvatska državnost i kršćanska, katolička pripadnost zapadu i Europi. Papa Ivan VII. 879. g. je poslao pismo potpore knezu Braninimiru koji je tu stolovao, ninskom biskupu Teodoziju priznajući im suverenitet i jurisdikciju, te je blagolsovio hrvatski narod kao narod sv. Petra. U Ninu je u primanju kršćanstva za hrvatski narod sve započelo“ rekao je don Dario u tom središnjem marijanskom svetištu Zadarske nadbiskupije. Na kraju mise sjemeništarci su izveli scenski prikaz kojim je uprizoren odlazak jednog svećenika iz Europe u Afriku, te njegovo tamošnje djelovanje koje je urodilo i zvanjima u Africi. Igrokaz pokazuje kako je vjera u Europi posustala te nju sad u djelovanju pohode afrički svećenici. Sa željom jačanja svijesti kako je Crkva misijska, sjemeništarci su u tri skupine na Misijsku nedjelju 20. listopada taj prikaz izveli u župama Kožino i Diklo, Arbanasi i Smiljevac, predvođeni duhovnikom Wielinskim, rektorom sjemeništa don Čedomilom Šuprahom i prefektom Rolandom Jelićem. U zadarskom sjemeništu je 19 sjemeništaraca iz Zadarske, Gospićko-senjske i Mostarsko-duvanjske biskupije. U animiranju za zvanja tijekom godine sjemeništarci nedjeljom pohode župe nadbiskupije svjedočeći o svom životu i razvoju poziva, a u sjemeništu ih pohode ministranti sedmog i osmog razreda te srednjoškolci kada u vikend susretima upoznaju život mladića u sjemeništu.