USKRSNO BDJENJE U KATEDRALI SV. STOŠIJE U ZADRU

Svečano uskrsno bdjenje s blagoslovom novog ognja na Veliku subotu 30. ožujka u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. U toj svetoj noći slavi se najdulje bdijenje, najsvečanije slavlje i najčudesniji događaj, rekao je nadbiskup, dodavši da se u njoj isprepliću brojne zbilje i događaji naše vjere. Tu se prelazi iz jednog svijeta u drugi: iz tame u svjetlost, iz smrti u život, od grijeha u milost i svetost. Svečanost te noći tvore liturgija svjetla, liturgija riječi, liturgija vode i obnove krsnih obećanja te euharistija. Mons. Puljić je svečanost bdijenja kojom završava Veliki tjedan opisao kao svečani ulazni portal katedrale s četiri velika reljefa na njemu. Prvu četvrtinu tog portala čini liturgija Cvjetnice kojom smo ušli u Veliki tjedan muke Gospodina Isusa Krista. Mesija je prikazan kao Učitelj i Tješitelj, ali i kao dobar učenik koji sluša što Jahve određuje. Slušajući nebeskog Oca, Mesija je za naše spasenje iznio križ na Golgotu i na njemu umro. Drugi dio portala prikazuje liturgiju Velikog četvrtka i uvodi nas u misterij posljednje Isusove večere. To su sati velikog boja između ljubavi koja se bezrezervno predaje i tajne zla koja će se očitovati u neshvatljivoj mržnji i neprijateljstvu, rekao je mons. Puljić. Treći dio oslikava liturgiju Velikog Petka; strašnu dramu u kojoj su upleteni ljudi i priroda. U donjoj četvrtini portala prikazana je liturgija raspjevanog vazmenog bdjenja. To je liturgija koja spaja nebesko sa zemaljskim, božansko s ljudskim. „Po Kristu koji je kamen temeljac građevine Crkve, najavljen je i ostvaren Dan Milosti Boga našega. Otac nebeski ga je poslao biti blagovjesnikom siromasima, proglasiti sužnjima oslobođenje, vratiti vid slijepima, osloboditi potlačene, liječiti srca slomljena. To je uskrsni program i poslanje Crkve. Uskrs nije obični blagdan, već blagdan nad blagdanima, svetkovina nad svetkovinama. A Uskrsnuli Krist je pravo svjetlo u ljudskoj povijesti, njeno središte i njeno raskrižje, njen smisao i otkupljenje“ zaključio je nadbiskup Puljić koji je nakon obnove krsnih obećanja puk poškropio blagoslovljenom vodom, a na kraju Bdjenja i hranu koju su vjernici donijeli.