MISA U KATEDRALI SV. STOŠIJE NA GODIŠNJICU SMRTI KARDINALA FRANJE KUHARIĆA

Na 11. godišnjicu smrti zagrebačkog nadbiskupa kardinala Franje Kuharića, misu u katedrali sv. Stošije u Zadru u ponedjeljak 11. ožujka predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. „Zahvalni smo Bogu za velikog sina našeg naroda. Osobito smo u Godini vjere zahvalni što smo u onom nezgodnom vremenu mogli biti zajedničari njegove gorljive vjere, nade i ljubavi. Bio je uistinu ponizan i hrabar pastir. Zahvalni smo za baštinu dobrote koju je očitovao i za baštinu djelotvorne evanđeoske istine koju je naviještao i svjedočio. Želimo nastaviti biti dionicima njegove vjere koju je sluga Božji kardinal Kuharić tako jednostavno, a tako sadržajno ispovijedio u svojoj oporuci“ rekao je mons. Puljić, citirajući kardinalove misli iz oporuke: „Smrt je sveti trenutak rađanja za vječnost. Kad budete čitali ovu oporuku, ja ću već proći kroz iskustvo tog otajstvenog prijelaza i susreta s božanskim Sucem. Kakva spoznaja! O tome neka se govori, a ne o meni! Samo Bog je istina! Svima nam bio radostan susret s Bogom našim u nebeskoj Crkvi!’“. Nadbiskup je istaknuo da ulogu i značenje kardinala Kuharića treba staviti u kontekst vremena, prostora i prilika, crkvenih, nacionalnih i političkih. „Valja ga promatrati najprije kao neposrednog nasljednika kardinala Šepera. On je rastao i u sjeni kardinala Stepinca kojeg je poznavao kao sjemeništarac i bogoslov. Stepinac ga je i zaredio za svećenika 1945. g. Bila je to zadnja generacija koju je kardinal Stepinac redio. Između 21 novog misnika bio je i Kuharić koji se živo sjećao i često ponavljao da im je kod ručka rekao: ‘Sada vas šaljem u krvavu kupelj’. Stepinac je uskoro bio zatvoren u Lepoglavu, a na terenu se vodila strahovita hajka protiv Crkve. Tako je Kuharić već od početka svog svećeničkog služenja bio u toj ‘krvavoj kupelji’“ rekao je mons. Puljić. Podsjetio je da je Kuharić dva puta bio meta atentata. „Uronjen u sakramentalnu zbilju Crkve, govorio je jezikom zagovornika malenih i obespravljenih. Bio je odlučan navjestitelj spasenja i neumorni branitelj istine i slobode. U duhu prokušane hrvatske mudrosti, ‘Tuđe poštuj, a svojim se diči’, bio je prepoznatljiv kao iskreni hrvatski domoljub. Obilazio je iseljenike i promicao jedinstvo domovinske i iseljene Hrvatske“ poručio je nadbiskup, zaključivši: „Radujemo se što je otvoren postupak o životu i kršćanskim krepostima dragog kardinala Kuharića. Njemu, koji je toliko učinio za Crkvu i narod, možemo sad upućivati svoje molitve i utjecati se u zagovor sa sigurnošću da će nas razumjeti i u potrebama pomagati“.